Dnes na serveru novinky.cz vyšlo pojednání Moderní kávovary okouzlí designem i dokonalou přípravou espressa. Záslužný počin o přiblížení šíře nabídky strojů na trhu, který ale pokulhává v objasnění některých zásadních věcí, co se kvality výsledného nápoje týče.

Kávoví znalci v textu zajisté najdou spoustu věcí které by tam vůbec nedávali, anebo by je popsali jinak – méně superlativně a nadsazeně. Co třeba »(…) dokonalou přípravou espressa« hned v titulku pojednání? Taktéž škoda že fotografie strojů jsou zpřeházené a nenachází se v odstavcích ke kterým patří – to může zmást čtenáře.

Neodpustím si ale několik komentářů.

»Nejdůležitějším parametrem, který bychom měli zjišťovat, je tlak. A ten by měl být 15 barů. To je maximální tlak, který stroj dokáže vyvinout. I když obvykle je seřízen na 9 barů. A to platí i pro profesionální stroje, které se používají v kavárnách.«

To mi tak trochu připomíná honbu za megapixely v digitálních fotoaparátech. Jak je ale známo, »více« se nerovná »lépe« – 9 barů mi bohatě stačí, děkuji. :-)

»Samotnou kvalitu espressa ukáže pěna. Ta se odvíjí od hrubosti mletí kávy.«

Především nejvíce záleží na čerstvosti kávy a jejím druhu (arabika, robusta) – teprve poté vstupuje do rovnice hrubost mletí. Nemluvě o přetlakovaných košících které pomocí fíglu (1 milimetrová dírka) nutí kávu »pěnit«. A kvalitu espressa, podle mého názoru, ukazuje především chuť – a ne visuální charakteristiky nápoje. Jistěže, oříšková kréma s tygřím vzorem slibuje v 90 % skvělý prožitek – ale zaleží také na použité konkrétní kávě (zda Vám chutná), a zda nebyla spálena během extrakce.

»Do hrnku, nebo do nerezové konvičky nalijeme trochu mléka. Může být studené nebo ohřáté, ale ne víc než 70 °.«

No spíše bych to viděla na to »studené«. Chápu že se asi jedná o překlep – do 70 (radši 65) stupňů Celsia by se to mělo »šlehat«.

Já osobně jsem ráda za jakékoliv zviditelnění kávové tematiky, a jsem zvědava co přinese diskuze na Novinkách. Jedině doufám že si příště autorka lépe opatří fakta (nebo dá text ke korektuře nějakému kávovému znalci) a čtenáři budou v některých věcech přesněji informováni.

Zdroje:
http://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/184798-moderni-kavovary-okouzli-designem-i-dokonalou-pripravou-espressa.html