Pravidlo čerstvosti – »Espresso 15«.


Mnoho lidí tápe v otázkách čerstvosti kávy. Jak dlouho je dobrá káva v zrnech, namletá, atd… Espressový guru Chris Babbie proto přišel s jednoduchou pomůckou – pravidlem »Espresso 15«. Následující čísla znázorňují po jak dlouhou dobu je káva v tom kterém stádiu nejlepší:

15 měsíců pro zelená nepražená zrna.
15 dnů pro pražená zrna.
15 minut pro mletou kávu.
15 vteřin pro připravené espresso.

Jednoduché, snadno zapamatovatelné. Kdo že to z vás ještě kupuje mletou kávu v supermarketech? :)

Aktualizováno 16. 04. 2011.
Vidím, že toto pravidlo se rozšiřuje :-) Fotografie je z Friends Coffee House. A na svých stránkách uvádí následující obměnu:

Při přípravě kávy respektujeme »pravidlo 15« To znamená, že zelenou kávu je třeba upražit během 15 měsíců od sklizně, upražená káva musí být namleta do 15 dnů od pražení a mletou kávu nutno spotřebovat nejdéle 15 minut od namletí. Toto zaručuje, že naše kava je vždy chutná a čerstvá, protože na rozdíl od jiných máme pod kontrolou celý cyklus přípravy od zelených zrnek až po hotovou kávu na stole zákazníka.

Odkazy:
1 http://members.cox.net/gearsale/Astoria
2 http://members.cox.net/locationsound/

Fotografie:
3 http://www.flickr.com/photos/76298498@N00/2458610544/

,

13 komentářů: “Pravidlo čerstvosti – »Espresso 15«.”

  1. 15 dnu pro prazena zrna? Jak to mam chapat kdyz mam doma pytel nebo nekolik nadob zrn a doba spotreby je nekolik mesicu? :)

  2. 2 Roman: tak ne ze se nedaji pouzit i po nekolika mesicich. :) Akorat proste nevydaji ze sebe to nejlepsi. A po mesici tak uz vubec nic lahodneho bych necekala. U vetsiny kav, dle meho nazoru, optimalni okno pro extrakci espressa je tak 3. az 12. den po uprazeni.

  3. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak můžu v domácích podmínkách dostát těch ideálních 15 dní, když nevím, jak dlouho trvá cesta upražené kávy z pražírny na pulty prodejen? Děkuji

  4. 2 Black:
    Nekupujte kávu v obchodě.Tam Vás (ohledně kávy) nic dobrého nečeká :-).Měsíc stará káva je již prakticky mrtvá.
    Najděte si pražírnu,která Vám bude schopna dodat skutečně čerstvou kávu.
    BTW.od nás odchází káva nejpozději na další den po upražení.Datum pražení je samozřejmě vyznačen na obalu.

  5. 2Black: Pokud si chcete doopravdu pochutnat na kávě, kupujte ji na e shopech českých pražíren. Na sáčku od kávy je datum pražení, 7.4. mi přišla má objednaná káva a datumy pražení byly 30.3. a 4.4.!!! Káva byla vynikající. Zkuste si porovnat takovou kávu a kávu koupeniou v obchodě, už jenom aroma vás upoutá.

  6. Pokud bylo třeba respektovat 15 dnů od upražení už by asi museli velkovýrobci krachnout páč by to v Itálii a jinde nikdo nekupoval :) To jediné na tom pravidlu je divné a mimo si myslím. Illy, Lavazza apod. (ne žebych to pil tyhle průměry), mají trvanlivost rok, a to kdoví kde a jak dloho to leželo než se to dostalo do regálu.

  7. proto je lepší si kávu pražit sám :-) tím si zaručím kvalitu a čerstvost. ne každá káva ale po upražení je hned dobrá, některá zraje víc dní a ustálí se třeba právě po těch 15 dnech.. důležité je umět kávu správně uchovávat.

  8. Souhlas s Jirkou, koupil jsem se pražičku Gene Caffe za 16 tis. Kč. Zelenou kávu (zatím) kupuji v Balírnách za 200 Kč/kg. Výsledky jsou naprosto úžasné, pražím i svým vybíravým potomkům a jinou kávu už nepijí (já také ne). Také jsem prodělal kurz pražení ve Škole kávy a přípravu espressa u paní Petry Veselé. Byly to správně vynaložené prostředky :-).

  9. No tak těch 15 dní pro praženou kávu s tím si dovolím částečně nesouhlasit. Za prvé souhlas s tím že pražená káva z obchodu je z 90procent nepoživatelný hnus a těch zbývajících 10 procent se taky nedá pít.
    Ale káva koupená v DOBRÉ pražírně to znamená že když ji obdržím tak doba od pražení je max 2 dny se dá posunout mnohem dále než je těch 15 dnů.
    Asi takto:
    Prvních 15 dnů-(s tím souhlasím) je nejlepší
    Dalších15 dnů začíná ztrácet na kvalitě ale při co nejlepším možném uskladnění je stále výborná až excelentní.
    Dalších 15 dnů jde už opravdu kvalita rapidně dolů a posledních 5 dnů se začíná posunovat do kategorie nedobrá.
    Dalších15 dnů-pokud jsme tak otrlí vaříme tuto kávu jen svým nepřátelům přičemž posledních 5 dnů jen nepřátelům z kolonky-úhlavní nepřítel.
    Dalších 15 dnů V této době vařit ještě tuto kávu se už rovná zločinu a posledních 5dnů pokusu o vraždu.

  10. Ano. Naprosto souhlasím s tím, že se má káva do 15 minut po namletí extrahovat a u espressa bych ještě přidal do 15 vteřin , ale že by káva starší 15 dnů nebyla úplně ono, to bych říci nemohl. A už vůbec nesouhlasím s názorem, že po měsíci je to mrtvá káva. Mě by zajímalo, zda by Pedro poznal, zda mnou doma upražená etiopská Djimmah, zpracovávána suchým způsobem, nebo kubánská Altura LAvado, je stará týden nebo měsíc a půl. Poznal by kulové, protože právě třeba uvedený Djimmah má vrchol po měsíci. To jsou ničím neopodstatněné názory, milý Pedro, obvykle získané četbou různých názorů z druhé ruky na podobných stránkách, jako je tato. O dost podstatnější, než zda je káva upražená 10 dnů nebo měsíc jsou aspekty jako kde a jak je upražená káva uložena, zda je k ní zamezen přístun vzduchu, tedy, zda je v nádobě s jednocestným ventilkem, na jak vysoko je káva upražená, protože déle vydrží méně pražená zrna než navysoko a to díky olojům, které u těchto káva vystupují napovrch zrna a mají tendence žluknout a taky, jakou vodu používáte.Mě vždy naprosto šokuje, když čtu takový názor a pak vidím, jak si pisatel názoru připravuje kávu z vod z kohoutku, plnou jódu a chloru nebo z velmi tvrdé vody. To pak můžete mít kávu v nejlepší kondici a vždy vám z toho výjde patok. A ještě ke kávám z českých pražíren. Ne každá produkuje dobrou kávu. Obzvlášť, pro přípravu espressa. Kávy jsou velmi často nedopražené, vrcholně matné, a neuděláte z ní skutečné espresso, Je to napůl ocet. Nechápu, kde se tady ten názor, že káva musí být kyselá, vzal. Lehká aciditka ano, ale krutipysk, jak to často bývá, to nechci. A mimochodem, MArtine, pil jste už někdy espresso Café Mauro Centopercento? No, tak to zkuste. Já jsem strašný frfňa, co se espressa týče, ale kdyby mě nebavilo pražit si kafe doma sám v podomácku vyrobené pražičce, na které se mi tu sjíždí půlka mých kamarádů, protože v žádné kavárně něco takového nedostanou, tak by to byl jasný favorit. I 6 týdnů staré kafe s přehledem strčí do kapsy kdejaké čerstvé kafe z českých pražíren.

  11. Ještě se vrátím. Problém našich „kávomilů“ je často v tom, že vůbec nerozlišují, k jakým účelům je ta konkrétní káva, určena. Pro espresso musíte mít úplně jinak praženou kávu než pro alternativní způsoby přípravy. Ale to příjdete do malé pražírny a informaci, pro jaký účel je káva pražená, tam nedostanete. Alternativní způsoby snesou ledasco, ale espresso nikoli.

  12. Vzhledem k tomu, že jsem domácí pražení dotáhl do téměř dokonalosti, mám už pražičku verzi 4.0 , zjišťuji, že káva, upražená před méně než týdnem, není to pravé ořechové. Odzkoušel jsem to na osmi druzích káv, počínaje etiopskými Djimmahem a Sidamem, přes kubánské Lavado a kostarickou Tarrazu až po Muhondo ze Rwandy. Pražím vždy kilo jednou za 14 dnů. Půlkilo dám do jedné nádoby s jednocestným ventilkem, druhé do jiné. Ať jde o jakoukoli kávu, ta, kterou beru jako druhou v pořadí, je vždy výrazně lepší. Srovnané chutě i vůně, káva má vyšší viskozitu a tak dále. První pixlu beru po týdnu, druhou po 14 dnech, takže když dobírám tu druhou, je káva stará cca 20 dnů. Absolutně nesrovnatelné s čerstvější. Tak ať mi tu nikdo nevykládá něco o pravidle 15 dnů. To je naprosto nepodložené. S ostatními pravidly, samozřejmě, souhlasím.