»Barista roku 2017« v Praze, 11. – 12. 3. 2017.

https://twitter.com/hashtag/baristaroku17?f=tweets&vertical=default&src=hash
Hashtagy: #baristaroku17

Ve dnech od 11. do 12. března proběhne v Jatka78 (Pražská tržnice, Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7-Holešovice, haly 7 a 8 mapa) národní nominační kolo soutěže »Barista roku 2017«, od 09.00 do 18.00. Nejlepší baristé se utkají o titul »Barista roku« a možnost reprezentovat ČR na mistrovství světa.

Dvoudenní vstupné je za 290 Kč. Cena vstupenky zahrnuje vstup na všechna soutěžní vystoupení, neomezenou konzumaci kávy na místě, neomezený vstup na přednášky. Skvěle!
Vstupenky na akci jsou k zakoupení online na webu goout.net.

Pro zájemce​​
​Pokud jste na vážkách, zda se na Baristu roku přihlásit jako soutěžící, možná vám následující informace pomohou při rozhodování:

  • Nejdříve se podívejte na pár videí soutěžících z předchozích let. To vám poskytne nejlepší představu, o čem celá soutěž vlastně je.
  • Dále doporučujeme podrobně přečíst pravidla soutěže. Ano, jsou v angličtině. Barista roku je nominační soutěž na světové mistrovství a i když pravidla umožňují soutěžit ve svém národním jazyce, je to v případě postupu na světové mistrovství velký handicap. Poprat se s anglickými pravidly je první malý úkol pro neanglicky mluvící soutěžící :).
  • Aby barista mohl soutěžit, musí být dle pravidel z roku 2015 členem SCA. Systém přihlašování do SCA není složitý, stačí vyplnit přihlášku a zaplatit do Londýna členský poplatek. Více informací o tom, co je SCA najdete na stránkách www.sca.coffee.
  • Pro účast je dále nutné vyplnit přihlášku a zapatit soutěžní poplatek, ze kterého se financuje české mistrovství. Ten činí 2000 Kč a stejně jako přihlášku je nutné jej uhradit do 30. 1. 2017. Uzávěrka přihlášek pro soutěžící je 30. 1. 2017 nebo do obsazení kapacity soutěžících, která je letos 24 míst. Bližší informace o platbě dostane každý přihlášený v informačním emailu.

V letošním roce bude mít soutěž i odlišnou strukturu. Od 7. do 10. března (tedy v týdnu před finálovým víkendem) budou probíhat tzv. předkola. V těch se ze semifinalistů vybere 12 baristů, kteří postoupí do víkendového jednokolového finále. To bude posuzovat jedna sedmičlenná porota. V neděli se výsledky obou dnů sečtou a vyhlásí se vítěz roku 2017. Prezentace v rámci »semifinálových« předkol zůstává stejná, stejně tak počet porotců.

Uzávěrka přihlášek končí 30. 1. 2017
Informační meeting soutěžících proběhne 7. 2. 2017 (místo upřesníme)
Tréninky na soutěžním vybavení proběhnou v týdnu 27. 2. – 5. 3. 2017 v Praze (místo upřesníme)
Případné další otázky rádi zodpovíme na emailu info@scaecr.cz[1]

Finalisté

Přednášky
Sobota

10.30 – Reklamace nákupu kávy – panelová diskuse. Nákup kávy je do značné míry založen na důvěře. Je možné nakoupenou kávu vrátit? V jakých případech a jak?
11.30 – Waste management v kavárně – Kateřina Koubová (Koordinátorka odborných aktivit Kompostuj.cz). Jak nakládat s pet lahvemi, kávovou sedlinou, papírovými ubrousky, kolik to stojí a komu to vlastně celé pomůže?
14.00 – Krátký film z plantáže v Tanzánii – Europen Coffee Trip. Veřejná premiéra krátkého dokumentu o tom jak to dělají v Mondul Coffee Estates.
15.30 – Coffee shop 2020 – Luca Pompei (Sales Director at Nuova Simoneli SPA). Nahradí baristy dokonalé stroje? Kam míří technologické inovace prozradí zástupce prestižního výrobce kávovarů. Přednáška v anglickém jazyce.
16.30 – Pracovna v kavárně – hromadná diskuse s polštářovou bitvou nakonec. Pojďme ve společné diskusi najít hranici slušnosti pro práci v oblíbených kavárnách.
Neděle
10.30 – Vzpomínka na Maritna – Společná meditace. Tiché zastavení a povzdychnutí, jaké to mohlo být krásné, kdyby přijel Martin Špimr.
11.30 – Zabezpečení/pojištění kavárny – Dana Křížová, Monika Papežová, Hana Vedralová. Od výloh po stroje. Možnosti a náklady.
14.00 – Krátký film z plantáže v Tanzánii – Europen Coffee Trip. Veřejná premiéra krátkého dokumentu o tom jak to dělají v Mondul Coffee Estates.
15.30 – Revealing the secret of coffee quality at THE BARN – Susie Kealy. Tohle budou hodně podpultové informace… Přednáška je v tajném kódovém jazyce baristů (čti angličtině).
16.30 – Militantní kávová kultura – předpoklady a perspektivy. Štěpán Neubauer. Co je to výběrová káva a co dělá SCA ČR. Jasně, stručně a v richtiku.


Kromě samotné soutěže se zde bude prezentovat 15 českých a 3 zahraniční pražírny kávy.

Zdroj:
1 http://www.baristaroku.com/
2 https://twitter.com/hashtag/baristaroku17?f=tweets&vertical=default&src=hash
3 https://goout.net/cs/listky/barista-roku-2017/cbx/

Dále vás může zajímat:
Barista roku 2016.
Barista roku 2015.
Barista roku 2014.
Barista roku 2013.
Barista roku 2012.
Barista roku 2011.