dTest – test instantní kávy.


Pokud, i přes všechny výhody čerstvě pražené kávy, stále holdujete »instantu« (nevěřím!), a pokud máte předplatné časopisu dTest (nebo jste ochotní přes SMS zaplatit 79 Kč za jeden článek) – můžete si přečíst test 12 instantních káv.

Splňuje instatní káva na pultech požadavky na kvalitu? Je v ní tolik kofeinu, kolik má? Byla kávová zrna skutečně tak pečlivě vybraná a upražená, jak nás o tom ujišťují výrobci v reklamách a byla jedinou použitou surovinou jen pražená zrnková káva bez přidaných náhražek? Mimo jiné se ukázalo, že v některých případech lze za odlišné ceny pořídit prakticky stejnou kvalitu. [1]

V testu se jednalo o: Tchibo Family classic, Tesco 100% Arabica, Kaufland Grande Gold, Nescafé Classic Extra Aroma, Jihlavanka standard Original, Billa clever/Gold, Lidl GranArom/Highland Gold, Coop Premium/café, Jacobs Krönung Královské aroma, Douwe Egberts Grand Aroma Premium Blend, Davidoff Café Grande Cuveé Fine Aroma, Carte Noire Arôme Absolu Arabica Exclusif. [1]

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
Senzorické hodnocení 30 %, aroma 30 %, nežádoucí látky 30 %, držení a otevírání obalu 5 %, deklarace 5 %
(…)
Senzorické hodnocení
Pro hodnocení vzorků byla použita metoda senzorického profilu s následujícími deskriptory: kvalita vůně, kvalita chuti a bohatost, plnost chuti a vůně. Hodnocení se zúčastnili proškolení hodnotitelé. Vzorky kávy byly připraveny podle normy ČSN 58 0113. Metody zkoušení kávy: do nahřátého šálku byl navážen 1 g vzorku a zalit 100 ml vroucí vody.
Aroma
Stanovení látkového profilu aroma metodou SPME-GC/MS.
Nežádoucí látky
Stanovení ochratoxinu A metodou LC/MS. Stanovení akrylamidu metodou LC/MS. Stanovení furanu metodou SPME-GC/MS.
Držení a otevírání obalu
Hodnocení ergonomie obalu a snadnosti otevírání a zavírání a kvality víka.
Deklarace
Kontrola etikety zaměřená na obsah, úplnost a správnost deklarovaných údajů.
Další měření
Stanovení autenticity technikou DART-TOFMS. Stanovení kofeinu metodou HPLC/DAD. [4]

Co zjistil dTest o instantní kávě?
Cena versus kvalita: Ani u instantní kávy neplatí vždy, že s cenou roste kvalita. A jaká káva dopadla nejhůře? Našla se i káva, která měla nadlimitní ochratoxin A. To znamená, že káva je plesnivá a vůbec se neměla dostat na trh. [3]

Nákupní průvodce.
Instantní nebo také rozpustná káva je potravinářský výrobek získaný výhradně z pražené zrnkové kávy a má formu prášku či granulí. Výrobní postup je ve stručnosti následující: Hrubě mletá pražená káva se pod vysokým tlakem louhuje v horké vodě, vzniklý extrakt se pak usuší. Výhodou instantního výrobku je snadná příprava.

Falšování má zabránit vyhláška Ministerstva zemědělství č. 330/1997 Sb., v platném znění, která výrobcům ukládá, že do výrobku nesmí přijít žádné jiné látky než z pravé zrnkové kávy. V instantní (rozpustné) kávě smí být nejvýše 5 % vlhkosti. Ostatních nejméně 95 % musí tvořit surovina na bázi kávy, tedy nikoli kávovin, což jsou levnější náhražky z pražených obilovin nebo cikorky – čekankového kořene.

Pro výběr: Že jedinou výchozí surovinou výrobku je skutečně a pouze káva, najdeme na etiketě. Ve složení výrobku je to uvedeno například slovy „100% rozpustná káva“ nebo „pražená rozpustná 100% káva“ apod. Jestliže výrobek obsahuje přidané kávoviny, musí to být ve složení napsáno a už se nesmí nazývat instantní (rozpustnou) kávou. Někteří výrobci se snaží zmást méně pozorné spotřebitele slovy „Cafe“ nebo „Kávička“ na přední straně obalu, ze složení na jeho zadní straně však vyplývá, že jde o směs kávovin či kávovin a kávy.

S kofeinem či bez? Rozpustná káva si zachovává vlastnosti klasické kávy, obsahuje tedy i kofein, jehož podíl ve výrobku musí podle vyhlášky tvořit nejméně 2,5 %. Prodává se také instantní (rozpustná) káva bez kofeinu, v tomto případě smí být jeho obsah nejvýše 0,3 %.

Z Arabiky nebo z Robusty? Jemnější odrůda kávy je Arabika, která je dražší, protože má nižší výnosy a sklízí se ručně. Ani deklarace stoprocentní Arabiky na obalu nemusí ještě znamenat, že výrobci nepřidali i drsnější Robustu, která ve směsi zvyšuje obsah kofeinu.

Co znamená lyofilizovaná? Tímto výrazem výrobce upozorňuje na novější způsob sušení kávového extraktu tzv. vymrazováním. Silný výluh (extrakt) kávy, který je základem finálního výrobku, se suší za velmi nízkých teplot, proces se označuje jako lyofilizace. Tradičnějším způsobem sušení je tzv. sprejování, kdy se silný kávový extrakt rozstřikuje v proudu horkého vzduchu, až se kapičky usuší na prášek. Vymrazovaná káva má být podle výrobců kvalitnější než sprejovaná, ale to se v našich testech ne vždy potvrdilo.

Dá se ušetřit? Luxus se za lidovou cenu pořídit nedá. Náš test ukázal, že dobrá instantní káva je drahá, výrobky prémiových značek se od těch levných lišily jak lepší chutí, tak nižším obsahem nežádoucích látek.

Do kdy spotřebovat? Na obalu musí být datum minimální trvanlivosti, do kterého má být instantní káva zkonzumovaná. Čím delší, tedy vzdálenější datum, tím čerstvější výrobek si odnesete domů. [5]

Zdroje:
1 http://www.dtest.cz/testy-vyrobku-246/test-instantni-kavy
2 http://www.dtest.cz/clanek-1882/test-instantni-kavy-2011/dobra-rada
3 http://www.dtest.cz/clanek-1882/test-instantni-kavy-2011
4 http://www.dtest.cz/clanek-1882/test-instantni-kavy-2011/jak-jsme-testovali
5 http://www.dtest.cz/clanek-1898/nakupni-pruvodce-instantni-kava


3 komentáře: “dTest – test instantní kávy.”

 1. Rada bych vedela kolik obsahuje Coffee drink 3 in 1 od znacky Clever kofejnu,dekuji za informaci

 2. 2 Jana Formankova: tento udaj neznam, a ani v budoucnu, se obavam, ke zjistovani obsahu kofeinu v tomto napoji se nedostanu. Pokud Vas tato informace opravdu zajima, muzu doporucit nechat udelat placeny test v laboratori. Kontakt na laborator:
  Ing. Pavla Gálová,
  vedoucí Zkušební laboratoře Praha
  Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem
  Centrum hygienických laboratoří
  Zkušební laboratoř Praha
  Hygienická laboratoř Kladno
  Fr. Kloze 2316
  272 00 Kladno
  tel.: 312 292 160
  mail: pavla.galova@zuusti.cz