Místo, kde rostl první kávovník v Evropě.

Při své nedávné návštěvě Amsterdamu, jsem, samozřejmě, nemohl nenavštívit skleníky botanické zahrady »Hortus Botanicus Amsterdam«. Právě sem totiž byl – v roce 1706 – z Jakarty přivezen první živý kávovník, jako dárek pro amsterodamského primátora – Nicolaese Witsena. V místní botanické zahradě se mecenáš snažil o kultivaci stromku ve skleníku. O 7 let později – v roce 1713 – pak proběhla sklizeň prvních peckovic z prvního a jediného stromku v Evropě. Následovala výměna kávovníků za jiné rostliny z různých evropských botanických zahrad, která probíhala až do roku 1724. V roce 1714 věnovalo město Amsterdam sazenici kávovníku francouzskému králi Ludvíkovi XIV. (též známý jako Král Slunce – le roi du soleil) – nejvlivnějšímu evropskému monarchovi té doby. Ve Francii byl stromek zasazen v »Jardin des Plantes« a stala se z něj vyhledávaná atrakce.

Citace z Díl 2. Historie rozšíření kávy: pietervandenbroeckV roce 1616 poté, co si uvědomil obchodní přiležitosti, které může přinést pěstování rostliny kávovníku, holandský kapitán Pieter van den Broeck ignoruje přísné arabské nařízení nevyvážet plodná kávová zrna, aby se káva nepěstovala nikde jinde, a krade rovnou několik rostlin. Po odplutí s rostlinami z přístavu Mocha se van den Broeck vrátil do rodného Holandska, kde byly poté rostliny pěstovány ve sklenících.

Tyto rostliny daly základ plantážím v holandských koloniích na Jávě, Timoru, Sumatře, Cejlonu a Celebes.

Mne, jako kávového nadšence, překvapilo, že o výše uvedených informacích není nikde před vstupem do zahrady ani zmínka. Čekal bych, že z takového významného milníku v historii kávy budou Holanďané vymačkávat co se dá – a ono ne. I když, 7,50 Euro za vstup ze mne teda vymáčkli :-). Kávovník se nachází ve vzdělávacím skleníku. Je tam velmi vysoká vlhkost (všechno je orosené) a teplota by potěšila nejednoho milovníka saun.

Teprve pod kávovníkem samotným, je jediná cedulka, která aspoň poukazuje na to že v Amsterdamu přeci jen nezapomněli na důležitou roli, kterou tato zahrada hrála pro rozšíření kávy po celém světe. :-)

Zdroje:
1 http://www.food-info.net/uk/products/coffee/hist.htm
2 http://www.selamta.net/Ethiopian%20Coffee.htm
3 http://jaknakavu.eu/o-kave/dil-2-historie-rozsireni-kavy/
4 http://www.coffeefair.com/coffee-facts-bean.htm
5 http://coffee.quickfound.net/coffee_history.html
6 http://www.hortus-botanicus.nl/vlinderkas.asp
7 http://cs.wikipedia.org/wiki/Jakarta
8 http://en.wikipedia.org/wiki/Nicolaes_Witsen
9 http://jaknakavu.eu/o-kave/dil-3-zpracovani-kavy/
10 http://cs.wikipedia.org/wiki/Ludv%C3%ADk_XIV.