Tyto čtyři české pražírny jsou vybrané do doprovodného programu soutěže »Barista roku 2015«.


Během celých tří dnů trvání akce budete moct na baru ochutnávat kávy z 10 evropských a 4 českých pražíren. Pražírny se budou střídat na espresso baru a na »alternativách«.

Není bez zajímavosti, že 4 české pražírny byly vybrány pomocí cuppingu z 9 kandidátů: DoubleShot.cz, La Bohème Café, Kafe Karlín, Coffee Source, Kavárna Pražírna, Original Coffee, Rebelbean, Gill’s Coffee, Dos Mundos Pražírna Kávy.

Ochutnávání probíhalo naslepo a z každé pražírny hodnotil jeden zástupce plus Gwilym Davies, Petra Davies Veselá, Adam Neubauer a Miguel de Perlas. Hodnotilo se podle cuppingové tabulky Bena Kaminskiho.

Následující diagram zobrazuje jak jednotlivé pražírny hodnotily kávy na stole:
cupping-ceske-prazirny-do-doprovodneho-programu-souteze-barista-roku-2015_07

Každý hodnotící vybral 4 nejlepší kávy, a poté se výsledky daly dohromady. Výherce spolu s jejich kávami uvadím níže:

  • Coffee SourceKenya AA TOP Kiangoi (Rungeto Co-operative Society). Káva plného těla, komplexní, citrusy , květiny. Měli jsme už mnoho káv z Keni, ale tato je jednou z nejlepších. Pochází ze západní části regionu Kirinyaga z jižního úpatí hory Mount Kenya. Káva pochází z produkce kooperativy Rungeto Co-operative Society. Kávovníky rostou v nadmořské výšce 1700 -1800 m. Nejbližší město je Embu Town. Pěstovaná káva je odrůd SL34 a SL28, pěstována na bohaté vulkanické půdě ve stínu a sbírána ručně. Chuť je jak jsme zvyklí u Keňských káv výrazná acidita bohatá vůně i chuť. Suché aroma je velmi sladké, med a hnědý cukr. V mokrém aroma je výrazný hřebíček. Tělo je čajové v chuti meruňky, hrozny, koření a pražené mandle.
  • Kafe Karlín – filtr směs: Ethiopia Yirgacheffe Dumerso natural (původní etiopské odrůdy, nadmořská výška 1850-2100 m. n. m.), Burundi Sehe Kayanza (promytá – odrůda převážně Bourbon, nadmořská výška 2000-2200 m. n. m.), Rwanda Kamiro Nyamagabe (promytá – odrůda převážně Bourbon, nadmořská výška 1700-2000 m. n. m.). Chuť: sladká s ovocnou aciditou. Aroma: bobulové ovoce, třešeň, sherry. Tělo: středně plné. Dochuť: dlouhá ovocná až čajová.
  • Original CoffeePanama SHB Boquete Geisha. Chuť: medová, čajová. Aroma: sladké ovoce, mango, broskev. Podchuť: příjemná, ovocná. Acidita: jemná. Tělo: lehké.
  • Rebel BeanRwanda Mbilima Washed (Musasa Dukundekawa Coop.). Mandle, kaštany, černý rybíz a tmavé hrozny. Sklizena: duben – červen 2014. Odrůda: Red Bourbon. Nadmořská výška farem: 1900-2200 m. Družstvo Musasa Dukundekawa se nachází na severozápadu Rwandy v sektoru Coko (v distriktu Gakenke). Do zpracovatelského závodu Mbilima sváží své sklizně asi 20 % ze všech farmářů družstva spolu s dalšími asi sedmdesáti, od kterých se třešně skupují. Většina zemědělců vlastní půdu o rozloze čtvrt hektaru, kde pěstují asi 300 kávovníků spolu s dalšími plodinami. Díky tomu, že prodávají své sklizně přímo družstvu, jsou ohodnoceni mnohem lépe. Jejich zisky jsou až dvojnásobné. Veškerá úroda se sklízí ručně a ještě tentýž den se zpracovává. Přes noc třešně fermentují a později jsou poprvé tříděny. Druhá fáze selekce již probíhá ručně těsně před sušením a opakuje se i po něm (za 14-20 dní).

Informace a fotografie:
1 Petra Davies Veselá, Michal Stec, Zuzana Černá, Petr Košťál, Tomáš Hudec.
2 http://baristaroku.sexy
3 http://scae.cz