Určitě i vaší pozornosti neunikla kávová laboratoř na Prague Coffee Festival 2013 (PCF). Zeptali jsme se Adama Neubauera na podrobnosti a přinášíme vám jeho postřehy:
Letos se konal druhý ročník PCF a přiznám se, že jako účastník jsem byl zvědav, jak pořadatelé zužitkují poznatky z prvního konání. Už od začátku, musím říct, že se příprava zdála mnohem organizovanější a připravenější. Vyšly krásné publikace s 26 kavárnami, které se měly v rámci sobotního dne prezentovat. Už to byl velký pokrok oproti prvnímu ročníku. I samotné zázemí a možnost si navozit věci na začátku dne bylo velmi příjemné a pomohlo to ve výsledku ke klidnějšímu průběhu. Kávovary byly poměrně spolehlivé a dala se na nich připravit slušná káva. Takže co se týká organizace, bylo to určitě lepší, než rok předešlý.
My jsme prezentovali náš nově otevřený podnik, Ema Espresso Bar. Náš podnik byl od začátku prezentovan jako taková malá kávová laboratoř, proto jsme se rozhodli zvolit vtipnou variantu a na samotnou prezentaci jsme měli bílé pláště, ochranné brýle a jiné laboratorní pomůcky. Cíl naší prezentace byl jednoduchý. Dostat mezi lidi v co nejkratším čase co nejvíce skvělé kávy. Proto jsme se i my od loňského ročníku poučili a posílili pracovní tým. Ve výsledku jsme měli jednoho specialistu na filtry, a tři lidé byli u kávovaru. Pátým členem, moderátor našeho týmu, byl majitel Kamil Skrbek. Mlýnek jsme nechali mazlit se zrnky od mého oblíbeného Johannese Bayera, konkrétně to byla jeho skvělá Ethiopie Shakisso, na filtrech jsme pak měli více pražíren, českých (La Boheme Cafe) i světových (Johannes Bayer, Square Mile Roasters). Loňský ročník se u našeho pultu vytvořila nekonečná fronta, tento rok jsme připravili ještě více káv než loni (okolo 280 káv z kávovaru a přes 8 litrů filtru) ale díky dobré přípravě a zkušenému teamu někdy nestíhala fronta nás :) Myslím si tedy, že z našeho pohledu byla akce dobře zvládnutá. Za kávovarem byla dobrá nálada a smáli jsme se nejen my, ale i naši hosté.
PCF hodnotím jako skvělou iniciativu a ukazuje, že je velká poptávka ze stran zákazníků o dobrou kávu. PCF má za mě palec nahoru, i když bych rád nějakou formou dal zpětnou reakci na jeho možnostech. Celým pořadatelem bylo mamacoffee. Je to jejich iniciativa, jejich prostředky, to zcela chápu, ale samotnou kavárnu, která se prezentuje, to také něco stojí – knih (publikace s 26 kavárnami) je v distribuci 500, za každou je káva zdarma pro majitele knihy. Od zákazníků jsem se i dozvěděl, že by si rádi zakoupili třeba různé kávy, od různých pražíren. To ovšem na festivalu nešlo. Vše bylo z dílny mamacoffee, nebo hlavních sponzorů. Otázkou je tedy, jestli je vhodné označení Prague Coffee Fest nebo by bylo trefnější spíše Mamacoffee Fest. Účelem, dle mého názoru, by mělo být, dát lidem možnost se na jednom místě setkat s co nejširší nabídkou káv, pražíren, nástrojů na přípravu kávy a všech věcí, co se týká kávy. To by potom pro návštěvníka bylo velice zajímavé. A nejen pro lajky z řad veřejnosti, ale i pro samotné kavárníky. Uvidíme, jak bude vypadat 3. ročník a jaké kavárny se zapojí.
Fotografie:
1 https://www.facebook.com/photo.php?fbid=237760999710877&set=a.169141503239494.1073741828.164522323701412&type=1
2 archiv Adama Neubauera