»Czech Bar Awards 2013« – kategorie Nejlepší cafe bar/kavárna – Můj šálek kávy.

BAW_logo_2013Tisková zpráva převzata z webu Czech Bar Awards.

V odsvěceném kostele Sacre Coeur na pražském Smíchově byly 28. října večer rozdány prestižní Czech Bar Awards… Vítěze ze šesti nominovaných podniků v každé ze sedmi kategorií vybrala porota složená z profesionálů v oblasti gastronomie, jíž sestavil odborný časopis Barlife.

Kategorie »Nejlepší cafe bar/kavárna ČR«.
1. místo – vítěz kategorie – Můj šálek kávy.
2. místo – Café Savoy.
3. místo – Cafe~Cafe.
4. místo – Café Fara.
5. místo – Café Louvre.
6. místo – Café Lounge.

Také nás moc potěšilo umístění podniku EMA espresso bar na druhé přičce v kategorii »Nejlepší nový podnik ČR«.

czech-bar-awards-2013-muj-salek-kavy-2

Komentář vítěze na facebooku:

Je nám nesmírnou ctí a radostí oznámit, že Šálek byl před několika okamžiky na vyhlašování cen Czech Bar Awards označen jako nejlepší kavárna. Máme radost, děkujeme za podporu a budeme se snažit i nadále dávat do našeho snažení to nejlepší z nás.

czech-bar-awards-2013-muj-salek-kavy-3czech-bar-awards-2013-muj-salek-kavy-5Tereza Balá nám také přiblížila svůj pohled na samotný průběh slavnostního předání cen:
»Odsvěcený kostel Sacre Coeur je zajímavý a hezký prostor, včetně přilehlého nádvoří, ovšem je škoda, že kapacitně nestačil pro tolik návštěvníků, jako tradiční prostory Novoměstské radnice. Uvnitř kostela se nacházelo hned několik partnerských barů (Absolut, Becherovka Lemond, Julius Meinl, Bohemia sekt a další), které návštěvníkům nabízely zdarma několik vybraných nápojů. Většinu večera jsme strávili u baru Absolut, kde hostoval náš oblíbený barman Robin z baru Hemingway, jejich koktejly byly chutné a zábavné.

czech-bar-awards-2013-muj-salek-kavy-4Po nedlouhé době od začátku akce zahájil samotný program svým výstupem v kněžském rouchu moderátor s „jeptiškami“ po boku. Tento pán moderoval akci již poněkolikáté a letošní ročník rozhodně v nejvíc podnapilém stavu a nejtrapnějším duchu. Příliš nezvládal ani základní úkol, tedy přečíst ve správném pořadí partnery a nominované jednotlivých kategorií, ještě větší stud jsem však pocítila ve chvíli, kdy se pokoušel vyprávět vtipy. Měla-li by akce prodělat jen jedinou změnu, velmi bych se přimlouvala za jiného moderátora, tenhle je vážně otřesný!

Ve dvou mezipauzách proběhlo vystoupení jistého pána z pořadu Na stojáka, které bylo alespoň trochu vtipné, ačkoli je škoda, že si nepřipravil něco víc svázaného s tématem akce. Vyhlašování proběhlo během hodiny a poté se většina hostů odebrala na nádvoří užít si letos poslední teplý večer.«

czech-bar-awards-2013-muj-salek-kavy-6

Stejně jako vloni, nominace nejlepších podniků jsou výhradním rozhodnutím Bar Awards Academy, složené z odborníků gastronomického průmyslu. Každý z více než stovky akademiků Bar Awards Academy jmenoval v jednotlivých kategoriích pět podniků, které podle jeho názoru nejlépe splňují předem stanovená kritéria a zasluhují si pozornost. Akademici, kteří dosud aktivně pracují za barem nebo jsou provozovateli baru, kavárny či klubu, nesměli navrhnout své působiště. Do finále postoupilo za každou kategorii pět nejčastěji jmenovaných podniků spolu s šestým, vybraným zástupci organizátora – odborného časopisu Barlife. Členové odborné poroty navštívili nominované podniky, které hodnotili dle několika desítek podrobných kritérií. Podniky s nejvyšším hodnocením se staly vítězi ve svých kategoriích.

Kritéria pro soutěžní kategorie Nejlepší café bar/kavárna:
Kategorie je vyhrazena pro podniky, které kladou důraz na kávu a její podávání. Pozornost věnují jejímu výběru, šíři nabídky nebo například různým metodám přípravy. Hodnotí se především nabídka a podávání kávy, její správná příprava a samozřejmě chuť, ale také celková úroveň a kvalita služeb, profesionalita, znalosti a dovednosti personálu, interiér a atmosféra podniku.

Metodika hodnocení Czech Bar Awards je rozdělena na dvě fáze:
V první je sestavena finální nominace šesti podniků v každé kategorii, které získaly nejvíce hlasů od akademie (Bar Awards Academy – poradní sbor, složený z odborníků z nápojové gastronomie, zástupců partnerů a gastro médií) a jeden podnik nominovaný časopisem Barlife. Veřejnost i samotné podniky mohou poradnímu sboru zasílat tipy na zajímavé podniky, které by mohly aspirovat na vítězství.

Ve druhé fázi vybírá vítěze z finálové šestice odborná porota. Ta ohodnotí každý z nominovaných podniků na základě osobní návštěvy podle přísných hodnoticích kritérií, sestavených dle specifik jednotlivých kategorií. Z každé šestice vzejde vítěz dané kategorie.

Odborná porota:
Helmut Adam – Vydavatel prestižního německého magazínu Mixology a organizátor Bar Convent Berlin
Pavel Borowiec – Znalec piva, publicista, šefrédaktor a vydavatel měsíčníku Pivo, Bier & Ale
Miroslav Černík – Viceprezident České barmanské asociace
Štěpánka Havrlíková – Lektorka Školy kávy, mezinárodní porotkyně baristických soutěží a koordinátorka Mistrovství baristů ČR
Tomáš Horváth – Odborník na nápojovou gastronomii s manažerskými zkušenostmi v segmentu ho.re.ca.
Martin Kraut – Ředitel společnosti Linkman Media, vydavatel časopisu Barlife, pořadatel Prague Bar Show a Czech Bar Awards
Ondřej Pospíchal – Šéfbarman londýnského MASH a spolupracovník Barlife
Roman Pospíchal – Barman a barista, člen a lektor České barmanské asociace
Luboš Rácz – Výrazná osobnost slovenské barové scény, majitel Záhir coffe & drinks v Nitře a odborný ředitel Bar Magazine
Aleš Svojanovský – Prezident České barmanské asociace
Barbora Urbanová – Šéfredaktorka časopisu Barlife, členka organizačního týmu Prague Bar Show a Czech Bar Awards
Maxim Velčovský – Známý český designér, vedoucí Ateliéru keramiky a porcelánu na VŠUP
Václav Vojíř – Majitel Bugsyʼs baru, jenž jako první vstoupil do Síně slávy Czech Bar Awards

Bar Awards Academy – poradní sbor odborníků z gastronomie:
Abrahámek Ondřej, Bartoň Jiří, Baťha Martin, Belan Robert, Benáček Karel, Boroš Jan, Borowiec Pavel, Bradáčová Eva, Braniš Jan, Brůha Tomáš, Čermák František, Černík Miroslav, Čihák Jan, Denková Věra, Dolenská Eva, Dvořák Adam, Eichenbaum Martin, Feiferlík David, Franc Tomáš, Friedrich Pavel, Gažo Richard, Gembala Otakar, Glaser Ladislav, Gombošová Radka, Havrlíková Štěpánka, Holiš Oldřich, Horváth Tomáš, Hӓusler Marek, Jonák Jan, Jurič Pavel, Kadlec Libor, Kaše Jakub, Koblasa Robert, Kočka Jan, Kraut Martin, Kučera Tomáš, Lednický Václav, Limberský Mirek, Lokvenc Antonín, Mjankov Mário, Moravec Ivo, Moravec Michal, Motyčka Mirek, Mrázová Michaela, Musil Radek, Nejedlý Michal, Němeček Pavel, Neuman Přemysl, Neumann David, Nezhyba Alan, Novák Petr, Novák Tomáš, Obrazová Kateřina, Odermatt Tomáš, Pech Richard, Pergl Jaroslav, Petrouš Jaroslav, Petřík David, Pína Jan, Pivrncová Hana, Pojmon David, Poláček Radek, Pospíchal Ondřej, Pospíchal Roman, Prokeš Mojmír, Raba Michal, Reichert Martin, Richter Jiří, Rogerová Lenka, Roháček František, Řehoř Miroslav, Seidl Tomáš, Selbak Sámer, Schwarz Jakub, Součková Jitka, Sup Vladimír, Svoboda Lukáš, Svojanovský Aleš, Šenkapoul Marek, Škorpil Martin, Škroudová Kateřina, Šrott Radek, Šuráň Jan, Tinz Daniel, Tovaryš Marek, Tretter Michael, Trevisan Roberto, Tuček Jaroslav, Uhlíř Roman, Urbanová Barbora, Vaněček Robert, Vaněk Vladimír, Váňa Radek, Vávra Libor, Velčovský Maxim, Veselá Petra, Vocílka Miroslav, Vojíř Václav, Youngová Katy, Zábrodský Pavel, Zaleš Milan, Žufánek Martin.

Hodnotící kritéria
Celkem se hodnotí na dvě desítky kritérií. Základní oblasti tvoří:
— Prostředí. Hodnotí se např. čistota baru – barový pult, kávovar, stoly, sklenice, podlaha, popelníky, toalety – jejich čistota a celkový dojem, hudební kulisa atd.
— Personál. Hodnotí se např. vzhled uniformy, úsměv a přátelské jednání, zručnost při přípravě, znalost nabízeného sortimentu atd.
— Komunikace. Hodnotíí se např. navázání kontaktu, zjišťování preferencí, aktivní nabídka, průběh vyúčtování atd.
— Produkt. Hodnotí se např. vzhled a přehlednost menu, vzhled a chuť objednaného nápoje, originalita nabídky atd.

czech-bar-awards-2013-muj-salek-kavy-1