Costa Coffee přebírá konkurenční kavárny Coffeeheaven.

Richard Kalhous: Kavárenský trh se konsoliduje, nastupují mezinárodní řetězce.
Denisa Novotná | Publikováno 9.3.2011 7:35 | Přetištěno na jakanakavu.eu se svolením šéfredaktora E15.

Majitel tuzemské franšízy britské kavárenské sítě Costa Coffee, společnost HDS Retail CZ, přebírá konkurenční kavárny Coffeeheaven. Další expanzi plánuje velmi opatrně. »V top lokalitách se nájmy téměř nesnížily. A list zájemců je pořád dlouhý. Vždycky do toho někdo jde, spálí se a za rok je to místo znova na trhu,« popisuje trh generální ředitel HDS Retail CZ Richard Kalhous.

E15: Poznají Češi dobrou kávu?
Určitě jsou tady znalci, kteří sledují trendy a to, jak se káva připravuje. Pak je samozřejmě početná skupina konzervativnějších lidí, kteří už nic jiného než turka pít nebudou. A existuje další velká skupina, na kterou cílíme, což jsou většinou mladší lidé, kteří mají rádi kvalitní kávu a jsou ochotni si za ni připlatit. Obecně je spotřeba kávy v České republice velmi nízká, ale zlepšuje se to a vidíme tu obrovský prostor.

E15: Na druhé straně se už na tuzemském trhu vystřídala řada kavárenských sítí, a ne všem se vedlo.
Za uplynulé tři roky došlo k velkým změnám. Nastoupily mezinárodní řetězce a trh se konsoliduje. Pravděpodobně to dopadne jako v jiných segmentech. Zůstanou dva tři řetězce a pak samozřejmě spousta místních kavárníků, kteří zaplňují mezery. Většina sítí, které už na trhu působí, jsou nebo byly na prodej. A velmi těžko hledají kupce, protože udělaly na začátku chyby a ještě do toho přišla krize. Někdo to ustál, například Emporio, které bylo na prodej několik let. Nakonec ho koupilo Coffee Day, tedy Indové, kteří chtějí prorazit v Evropě. Určitě bude docházet k další konsolidaci, tak uvidíme.

E15: Nyní přebíráte síť Coffeeheaven, zachováte něco z jejích kaváren?
Koncept Coffeeheaven je dobrý, chceme si z něho vzít to nejlepší. V této fázi změníme stránku, nahradíme loga, vymalujeme v barvách Costa Coffee, změní se menu a uspořádání interiéru. Nicméně některé osvědčené prvky ponecháme. Určitě zohledníme velmi dobrou úroveň obsluhy. Převzali jsme 120 lidí, kteří jsou dobře vyškolení. Kvalitní je věrnostní program Coffeeheaven prostřednictvím elektronické kartičky. Postupně jej sjednotíme s naším systémem, takže zákazníci budou moci kartičky využívat ve všech dvaceti kavárnách.

Více na stránkách E15.cz, v rozhovoru Richard Kalhous: Kavárenský trh se konsoliduje, nastupují mezinárodní řetězce.

Zdroje:
1 http://zpravy.e15.cz/nazory/rozhovory/richard-kalhous-kavarensky-trh-se-konsoliduje-nastupuji-mezinarodni-retezce
2 http://www.costa-coffee.cz/
3 http://www.coffeeheaven.cz/

Fotografie:
4 http://www.flickr.com/photos/64558560@N00/3998017597/