Café Brno – dokumentární film o poetice zmizelých brněnských kaváren.


Sledovat dokument na webu České televize.

»Režisér Pavel Jirásek natočil hodinový dokument o fenoménu historie i současnosti kaváren v Brně.

Dokument je inspirován výstavou Zmizelý svět brněnských kaváren, kterou pro Muzeum města Brna na Špilberku připravili historik Karel Altman, kurátorka Lenka Kudělková a Vladimír Filip, sběratel brněnských pohledů a fotografií. Režisér Pavel Jirásek s hercem Josefem Poláškem však téma rozšiřují a procházejí historií brněnských kaváren od dob Turka Achmeta, který kavárnu v Brně prý založil už v roce 1702, až do současnosti. Významnou součástí dokumentu jsou i groteskní hrané retroscénky, natáčené na 8 mm černobílý film, zachycující typické dobové situace a proměnu kaváren v toku času.

Ambicí týmu dramaturgyně Kamily Zlatuškové bylo vytvořit dokument o jedinečné atmosféře brněnských kaváren, definovat kavárnu jako místo společenského tříbení a posla moderny a demokracie. Pokusit se vystopovat poetiku kavárenské kultury dostupné nejširší veřejnosti a přiblížit místo, kde se tato veřejnost může scházet, být viděna, získávat informace z domova i ze světa a koneckonců i utrácet vydělané peníze. Představit kavárny jako místa pro literární a politické diskuze, jako domov spolkového dění i centrum uměleckých hnutí. Svou pravděpodobně největší slávu kaváren zažilo Brno v meziválečné době. Především ty funkcionalistické udivovaly ve druhé polovině dvacátých a ve třicátých letech minulého století odborníky i běžné návštěvníky – často jimi byli rakouští a němečtí emigranti. Dokonce v blízké Vídni ani v Praze nevzniklo tolik kaváren v tomto progresivním architektonickém slohu. Bílá elegance fasád a kultivované interiéry vytvářely ducha »nového Brna«, na jehož duchovní a kulturní dědictví se snažíme i dnes navazovat.

Režie: Pavel Jirásek Produkce: ČT Brno. Premiéra: 19. 10. 2008.« 2

»Tvůrci dokumentu o fenoménu brněnských kaváren zmapovali jejich historii i současnost. Největší část snímku věnovali meziválečné době, kdy ve městě vznikaly vysoce ceněné funkcionalistické kavárny. Jako průvodce dokumentem si režisér Pavel Jirásek vybral herce Josefa Poláška. Významnou součástí filmu jsou groteskní hrané »retroscénky« natáčené na osmimilimetrový černobílý film, ve kterých uvidíte herce brněnského HaDivadla. Naučná osa dokumentu překlene celé dějiny brněnského kavárnictví, které jsou podle některých pramenů o několik let starší než v Praze.« 6

Zdroje:
1 http://www.facebook.com/NaKafco
2 http://www.cafebrno.cz/druhe-kafe/o-filmu
3 http://www.hadivadlo.cz
4 http://www.jiraskovi.cz/cz/pavel/zivotopis/
5 http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Pol%C3%A1%C5%A1ek
6 http://www.ceskatelevize.cz/program/10178281363.html?nzv=Caf%E9+Brno