»Barista roku 2014« v Praze, 1.–4. 5. 2014.

1. až 4. května, v Praze v Arkádách Pankrác proběhnou soutěže: Cup Tasting, Barista roku (soutěžit se bude dle pravidel WBC), Latte Art, Coffee in Good Spirits a Brewers Cup.

1. 5. – Čtvrtek
10–15 hodin: Cup Tasting

2. 5. – Pátek
10–15 hodin: 1. semifinále Barista roku
16–19 hodin: Latte Art

3. 5. – Sobota
10–15 hodin: 2. semifinále Barista roku
16–19 hodin: Coffee in Good Spirits

4. 5. – Neděle
10–13 hodin: Brewers Cup
14–18 hodin: Finále Barista roku 2014

Barista roku
Nejprestižnější a mediálně nejzajímavější každoroční aktivitou SCAE ČR je nepochybně soutěž Barista roku. Výherci všech kategorií reprezentují ČR na mistrovství světa. Prestiž soutěže stále stoupá, stejně jako mediální zájem o její výherce. Soutěž probíhá dle mezinárodních pravidel na velmi vysoké úrovni za účasti špičkové mezinárodní poroty.

SOUTĚŽNÍ KATEGORIE
Hlavní soutěžní kategorií je Barista roku. Soutěžící se utkají v umění přípravy espressa a kapučína. Součástí vystoupení je také příprava vlastního tzv. signature drinku. Důraz je kladen na bezchybnou technickou vyspělost soutěžících, výběr kávy a umění ji správně prezentovat. Velký prostor se v posledních letech zaměřuje na technologie baristického vybavení (mlýnky, kávovary apod.) a kvalitu vody. Velkým hitem minulého ročníku světového mistrovství byla kontrola kvality mléka. Vítěz této hlavní soutěže se na rok stává „mediální hvězdou“ a je oslovován médii jako autorita, která má kompetenci komentovat moderní trendy v přípravě kávy.

Další, divácky nejatraktivnější, kategorií je soutěž v Latte Art. Soutěžící v ní připravují kapučína, do kterých metodo free pour „kreslí“ obrazce, přičemž se hodnotí zejména estetická kvalita. Tulipány či rosety v kapučínu se staly v posledním roce jakýmsi standardem a znakem kvalitní kavárny. Stěžejní a vlastně nikdy nekončící diskuse se v této disciplíně vede nad kvalitou, druhem a žádoucí teplotou použitého mléka.

Nejnapínavější kategorií soutěže je kategorie Cup Tasting. V ní soutěžící poměřují kvalitu svých chuťových pohárků, neboť na čas vyřazují jeden ze tří vzorků, který je od zbývajících dvou rozdílný, a to na deseti různých stanovištích. Cílem je bezchybné a co možná nejrychlejší rozpoznání nepříslušných šálků. V této kategorii je Česká republika nejúspěšnější a v osobě Jana Komárka má úřadujícího vícemistra světa v Cup tastingu!

Další tradiční a velmi oblíbenou kategorií je Coffee in Good Spirits. V ní se baristé a nezřídka také barmani snaží prezentovat co nejzajímavější spojení espressa a alkoholického nápoje. Stěžejní je v tomto ohledu samozřejmě výběr alkoholu, který může být omezen výrobcem.

Poslední kategorií, která je nejotevřenější veřejnosti, je Brewers Cup. Jedná se o soutěž v přípravě filtrované kávy. Tu si narozdíl od espressa je schopen udělat doma úplně každý, proto očekáváme masivní účast z řad kávových „amatérů“. Kávoví nadšenci nejčastěji řeší rozdíly mezi způsoby mletí, teploty a kvality vody.

Informace se bude postupně doplňovat.

Zdroj:
1 http://specialitycoffee.cz/2014/03/barista-roku-t-45/
2 http://scae.cz/