1.–7. 10. 2015 — »Týden kávy« — Brno, Zlín a jiná města.


První říjen je Mezinárodním dnem kávy. Brno se zakořeněnou tradicí kavárenství se jej rozhodlo řádně oslavit. Kávou provoněný brněnský svátek netrvá jeden den, ale hned celý týden. Od 1. do 7. října jej už po páté hledejte všude tam, kde voní káva.

O týdnu kávy
Týden kávy je celotýdenní festival každoročně pořádaný k oslavě Mezinárodního dne kávy, který připadá na 1. října.
K cílům kávového festivalu, který byl v prvních letech pořádán pouze v Brně, patří podpora a kultivace kavárenství a všeobecná kávová osvěta. Týden kávy otevírá „kávový svět“ běžným lidem a seznamuje je s celým příběhem kávy, od jejího pěstování, přes pražení až po způsoby přípravy a konzumace. Cílem Týdne kávy je současně také upozorňovat na celoroční významný podíl kaváren na kulturním dění ve městě. [1]

Tady je hlavní stránka projektu »Týden kávy«, a tady je program akcí »Týden kávy« Brno, Zlín a jiná města.

tyden-kavy-2015

Týden kávy je celotýdenní festival každoročně pořádaný k oslavě Mezinárodního dne kávy, který připadá na 1. října. Už od roku 2011 se koná ​ vždy ve stejném termínu od 1. do 7. října všude tam, kde voní káva.

Jaká je hlavní myšlenka festivalu?
K cílům největšího kávového festivalu v ČR, který byl v prvních letech pořádán pouze v Brně, patří ​ podpora a kultivace kavárenství a všeobecná kávová osvěta. Týden kávy usiluje o kávovou osvětu, jež otevírá „kávový svět“ běžným lidem a seznamuje je s celým příběhem kávy, od jejího pěstování, přes pražení až po způsoby přípravy a konzumace. Cílem Týdne kávy je současně také upozorňovat na celoroční významný podíl kaváren na kulturním dění ve městě, který je zvláště pro Brno typický.

Kdy a jak vznikla myšlenka na uspořádání Týdne kávy?
Myšlenka festivalu vznikla v roce 2010 a pochází od dvou tehdejších brněnských baristek Kateřiny Eichlerové a Lucie Karafiátové. Z původního plánu soukromé tematicky laděné narozeninové oslavy, jež tehdy zcela náhodně připadla právě na datum 1. října, se uskutečnila již v následujícím roce rovnou celotýdenní oslava tohoto oblíbeného nápoje.

Proč vzešel Týden kávy právě z Brna?
Spojení Týdne kávy s Brnem není náhodné. ​Jihomoravská metropole vyniká v mnohém, avšak absolutní prvenství má v největší koncentraci kaváren v celé České republice. Brno je město s výraznou tradicí kavárenství a díky Týdnu kávy se tak stalo vůbec prvním místem v zemi, kde se Mezinárodní den kávy začal slavit.

Z čeho se skládá festivalový program?
Program Týdne kávy se dělí na dvě části. V rámci speciálního programu mají návštěvníci možnost dozvědět se nespočet zajímavostí o kávě, účastnit se workshopů a hodnotných přednášek. Zájemci si mohou sami vyzkoušet tradiční i alternativní metody přípravy kávy pod vedením zkušených baristů a odborníků nebo sledovat profesionály ve speciální ​ Soutěži baristů Týdne kávy. Součástí festivalového dění jsou i jedinečné dvoudenní ​Trhy kávy, kde mají návštěvníci možnost degustace a nákupu výběrové pražené kávy. Druhou neméně důležitou část festivalového programu tvoří zapojené kavárny, jejichž kávový program a způsob prezentace je jenom v jejich režii.

Pro koho je Týden kávy určen?
Program je natolik pestrý, že si na své přijde skutečně každý. ​Kavárny nabízí nejen kávové ochutnávky a prezentace, ale i koncerty, divadelní představení, výstavy a vernisáže. Festival je vzhledem ke své programové skladbě otevřen všem, kteří se s kvalitní kávou a jejím příběhem teprve seznamují, stejně jako profesionálům, znalcům výběrové kávy i milovníkům kultury.

Jakým způsobem se festival vyvíjí?
Největší vývoj festivalu lze sledovat v každoročně zvýšeném zájmu o účast jak ze strany brněnských, tak i mimobrněnských kaváren a ​ celkovém rozšíření povědomí veřejnosti o akci. Od čtvrtého ročníku se týdenní kávová oslava rozšiřuje daleko za hranice jihomoravské metropole a narůstá počet zapojených kaváren z celé České republiky.

Co přinese pátý ročník nového?
Během slavnostního zahájení Týdne kávy zažijeme virtuální prohlídku kávové farmy s předním baristou a kávovým odborníkem z Brazílie – Marcelem Wesley Babinskim. Nový film o kávě s názvem Caffeinated nám odhalí příběh kávy prostřednictvím pohledu lidí, kteří jí zasvětili svůj život. Chybět nebudou ani oblíbené a veřejnosti známé ​ dvoudenní Trhy kávy v atraktivním prostředí Adam Gallery. Ty se letos odehrají v pátek a sobotu 2. a 3. října za účasti třiceti českých i zahraničních pražíren a jejich součástí bude i exkluzivní prezentace nejmodernějších technologií. Svou pozornost zaměříme i na kávovou osvětu prostřednictvím ​přednáškového dne ​ v Knihovně Jiřího Mahena v Brně, během něhož se návštevníci dozvědí nespočet zajímavostí o kávě z úst profesionálů a předních (nejen) českých osobností v oboru včetně zahraničního hosta z Brazílie. ​ Ke slovu se dostanou i baristé! Jedinečnou příležitost nahlédnout baristům pod prsty nabídne speciální ​ Soutěž baristů Týdne kávy, jejímž smyslem je zhodnocení dovedností baristů zúčastněných kaváren profesionálními porotci.

Je Týden kávy spojen s osobnostmi kávového světa?
Se zvučnými jmény kávového světa se návštěvníci, ale zejména baristi, potkají zejména v Soutěži baristů Týdne kávy, jejíž porota se skládá z předních českých baristů. Osobnostmi kávového světa je však naplněn také celý přednáškový den, jehož vrcholem bude letos opět zahraniční host, tentokrát z Brazílie – přední brazilský barista Marcelo Wesley Babinski.

Kdo festival Týden kávy pořádá?
Festival Týden kávy pořádá brněnská nezisková organizace ​ Kulturárium ve spolupráci s Kávovými listy. Kulturárium zajišťuje obecně prospěšnou činnost v oblasti kultury, společenského i osobního života v Brně prostřednictvím netradičních projektů, které přitahují pozornost turistů, uměleckých skupin i odborníků z celého světa. Mimo Týdne kávy Kulturárium zaštiťuje v současnosti dalších šest projektů různého zaměření: hudební projekt Degeneration Next, divadelní Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě, taneční Tanec a handicap, filmový Kabinet nezávislého filmu, literární I kráva má svou knihu a umělecko­technický Prototyp. [5]

Zdroj:
1 http://www.tydenkavy.cz/
2 http://tydenkavy.cz/2015/akce/?city=brno
3 http://tydenkavy.cz/2015/akce/?city=zlin
4 http://tydenkavy.cz/2015/akce/?city=jina-mesta
5 http://tydenkavy.cz/2015/projekt/?city=brno