Vyvracení kávových pověr – odkaz na pojednáni.


Dnes, na serveru hobby.idnes.cz, vyšlo pojednání, které si klade za cíl – mimo jiné – vyvrátit některé z kávových pověr:

1. Káva je hořká
2. Instantní káva je vyrobena z kvalitní kávy
3. „Piccolo“ a „normální preso“
4. Espresso obsahuje hodně kofeinu
5. Mléčná pěna se skořicí patří na cappuccino
6. Namletá káva vydrží čerstvá několik dní
7. Nejlepší namletí kávy na doma je na prach
8. Pro mletí kávy stačí elektrický čepelkový mlýnek
9. Český turek je osvědčená metoda přípravy
10. Na přípravu dobré kávy doma potřebujete drahý espresso kávovar

Přečíst si jej můžete zde: Zatočme s kávovou břečkou, kterou doma pijeme. Jak na lepší kávu.

S pojednáním plně souhlasím, avšak i tyto stránky se snažily o vyvrácení některých z nich – dovolím si uvést související body:
3. Piccolo neexistuje. + Espresso – vysvětlení pojmů.
4. Kofein, jeho množství v nápojích a působení na člověka.
5. Cappuccino – vysvětlení pojmů.
6. Pravidlo čerstvosti – »Espresso 15«.
9. Jak na »French press«?
10. Moderní novináři okouzlí svojí snahou i nedokonalou přípravou.

A následující citace by měla byt vysílaná v TV v prime-time, po dobu minimálně jedné minuty, aby to všem už konečně došlo :-)

Piccolo v italštině znamená malý nebo mladík. Piccolo tady jakoby označuje menší variantu espressa, přitom skutečná velikost je pouze jedna a činí něco okolo 30 ml nápoje v malém šálku.

Na druhé straně „normální preso“, které Češi tak milují a které mívá někdy i ke 100 ml, s normálním espressem nemá nic společného. Má téměř třikrát větší objem než správná míra, je řídké a při tak velkém objemu se při průtoku kávovarem do kávy extrahují hořké a svíravé třísloviny, které jsou v chuti nepříjemné.

Zdroje:
1 http://hobby.idnes.cz/zatocme-s-kavovou-breckou-kterou-doma-pijeme-jak-na-lepsi-kavu-p6r-/hobby-domov.asp?c=A101003_172356_hobby-domov_bma
2 http://jaknakavu.eu/espresso/piccolo-neexistuje/
3 http://jaknakavu.eu/espresso/espresso-vysvetleni-pojmu/
4 http://jaknakavu.eu/o-kave/kofein-jeho-mnozstvi-v-napojich-a-pusobeni-na-cloveka/
5 http://jaknakavu.eu/espresso/cappuccino-vysvetleni-pojmu/
6 http://jaknakavu.eu/espresso/pravidlo-cerstvosti-espresso-15/
7 http://jaknakavu.eu/french-press/jak-na-french-press/
8 http://jaknakavu.eu/espresso/moderni-novinari-okouzli-svoji-snahou-i-nedokonalou-pripravou/

Fotografie:
9 se svolením doubleshot.cz

Záloha pojednáni v PNG formátu (966 kB).


3 komentáře: “Vyvracení kávových pověr – odkaz na pojednáni.”

  1. Dotaz – lze v domácích podmínkách, tedy konkrétně na stroji typu DELONGHI ECAM (bez automatické tvorby pěny) dosáhnout jemnosti a vazkosti („primalex“) mléčné pěny, tedy takové, jako dosahují v profi kavárnách? Je kvalita pěny dána strojem, nebo rukama? Marně už se o to snažím asi půl roku a stále s neuspokojivými výsledky. Pokud to lze, nebo pokud na to existují i nějaké kurzy, rád bych se přihlásil.

    Děkuji

    V.N.

  2. 2 Vilém Nacher: uplne takove mikropeny asi nedosahnete (kvuli malemu tlaku/objemu boileru), ale priblizit se ji muzete kdyz odendate ten plastovy nastavec na te trubicce (a zbyde vam jen takova ztencujici se plastova koncovka s jednou dirkou na konci). Pak zacnete proces slehani tim ze vypustite na par vterin par z trubicky (aby odtud odesla voda), pak vypnete, ponorite trubicku nekolik milimetru pod povrch mleka, a znovu zapnete paru. Snazte se aby to jakoby nabiralo mleko z okoli trubicky a hnalo ho dolu. Treba 10 vterin, a potom ponorte trubicku o 5-10 mm a snazte se vytvorit vir (pomoci proudu pary samotne, experimentujte s polohou trysky, jejim uhlem). Ve vysledku ta pena bude kremovejsi. Chce to zkouset, ale pozor na to ze caste slehani (nebo slehani nekolika konvicek za sebou a nasledovne vypnuti stroje) nesvedci termobloku ESAMU, a muze se prehrat a rozbit se (oprava/vymena asi 1500 Kc). Pokud se u Vas objevi vetsi bublinky, parkrat bouchnete konvickou o stul. Pak roztocte mikropenu v konvicce (treba 20 vterin) aby se promichaly vrstvy.

    Dejte mi vedet jak jste s tim dopadl :) A neslehejte moc casto, tyto kavovary to moc radi nemaji.

  3. Jeste male doplneni po nedavnem rozhovoru se zamestnancem servisu DeLonghi: Novejsi rada DeLonghi ECAM 22.110 B uz touto zavadou prehrati termobloku tolik netrpi (pry). A vzhledem k tomu, ze predchozi generace (ESAM 3000 http://kavovary-cajovary-espressa.heureka.cz/delonghi-esam-3000/ ) uz pomalu nebude k sehnani, tak da se vseobecne predpokladat ze novou vstupenkou do sveta jakz-takz-se-da espressa, bude DeLonghi ECAM 22.110 B. http://www.delonghi.com/cz_cs/products/ecam-22110b/ nebo pak http://kavovary-cajovary-espressa.heureka.cz/delonghi-ecam-22-110/ Praktickou zkusenost s nim ale jeste nemam, mozna tak za tyden.