Výsledky ankety »Jaký kávový nápoj si nejraději dopřáváte?«.


Na jednom českém internetovém komunitním webu, jsem narazil na zajímavou anketu, která se zabývala preferencemi u kávových nápojů (mezi docela vyrovnanou věkovou a genderovou skupinou uživatelů). Taktéž úctyhodný populační vzorek dáva tušit, že relevance této ankety nebude úplně mizivá. Dole uvádím její originální znění:

Jaky kavovy napoj si nejradeji dopravate?
Espresso 653
Cappuccino 192
Caffe latte 290
— Jiny 487
— Zadny, kavu nemusim 287

Po zpracování a počítání, máme následující tabulku (procentuální hodnoty jsou zaokrouhlené):

Kávový nápoj        Počet hlasů        Procenta z celkového počtu hlasů
Espresso 653 34,3 %
Cappuccino 192 10 %
Caffè latte 290 15,2 %
Jiný 487 25,5 %
Žádný 287 15 %
Celkem hlasů 1909 100 %

Tato data nám umožní vytvořit několik grafů, které celou situaci s preferencemi ještě lépe znázorní. Vidíme třeba, že »cappuccino« plus »caffè latte«, mají dohromady stejné množství příznivců jako i alternativní způsoby přípravy – které jsou zastoupené anketní položkou »Jiný«. Jedině doufám, že v těch 25,5 % není zdrcující převaha českého turka, ale že se tam našlo i místo pro french press, Chemex, vacuum pot, Clever dripper, atd. :-)

A trochu techničtější graf:

Jak tak se dívám na zdrcující převahu espressa, zajímá mě, kolik lidí při kliknutí na tuto volbu myslelo na opravdové espresso, a ne na ty šílené stopadesáti-a-více-gramové-bazény »presíček« a »press«. A neříkejte, že někoho u toho mohlo napadnout i neexistující piccolo! :-)

A jaké zajímavé závěry napadají Vás? Zanechte je, prosím, jako komentáře pod tímto příspěvkem.

Zdroj:
1 http://chart.apis.google.com/chart?chs=600×360&chd=t:34.3,10,15.2,25.5,15&cht=p&chl=Espresso|Cappuccino|Caffe%20Latte|Jiny%20kavovy%20napoj|Zadny

Fotografie
2 Anders Fredenslund: http://www.flickr.com/photos/anders-fredenslund/3449731185/


3 komentáře: “Výsledky ankety »Jaký kávový nápoj si nejraději dopřáváte?«.”

  1. Včera jsem měl zrovna v nejmenované kavárně v Plzni „incident“, když se mi po objednání espressa dostalo dotazu: „malý nebo velký?“ Povídám: „prostě espresso“ :) „chcete piccolo?“ .. „jaky piccolo?“ a protože mě měla za uplnýho blba, ukázala mi dvě velikosti hrnečků a prý, ať si vyberu .. vybral jsem si PICCOLO …. :))

  2. 2 Petr: :)) Ajeje. Tohle taky zazivam porad. Ale uz se situace posouva k lepsimu, o kave se v mediich mluvi vic a vic. Snad jednou to nenavidene »piccolo« a »male nebo velke preso« (obzvlast grrr) zmizi v propadlisti ceskych kavarenskych dejin.
    p. s.: a kdyz se mluvi pouze o velikosti hrnecku, tak tam uz slovo »piccolo« je OK. I kdyz, proc nerict cesky: »do toho maleho salku«? :)

  3. 2admin :) Nevim, nevim, jestli se to posouvá k lepšímu, já ten pocit nemám. V Plzni rozhodně ne. Ať mě někdo opraví a doporučí, jestli má oblíbenej podnik tady u nás.. Teď tu otevřeli podnik s názvem „7g cafe“, tak uvidíme, až se tam vydám, název vypadá nadějně!! :)