Sproline »Foam knife 1« – koncovka na trysku pro šlehání mléka.

Dostala se mi do ruky tato koncovka – Sproline »Foam knife 1«. Má ji na svědomí Shojiro Saito a tým Espresso Parts. Jedná se o koncovku jež se šroubuje na parní trysku kávovarů (momentálně jen ve verzi pro LaMarzocco, Synesso a Slayer) a která pořádně zahýbala světem cappuccina a caffè latte. Dokonce i uznávaný espressový guru David Schomer o této koncovce řekl:

»(…) V mé malé konvici (1/3 l) jsem byl schopen našlehat velmi malé množství mléka s nejlepší texturou (…) a tato koncovka vytvořila tu nejjemnější mikropěnu která se mi kdy na této trysce povedla.«[3]

                        

»Unikátní na naší metodě je to, že jsme vytvořili oblasti nízkého a vysokého tlaku na výstupu naší koncovky. Tyto oblasti vytváří efekt hydrodynamické kavitace a způsobuje implozi menších mikrobublinek, které vznikají při šlehání mléka. Bublinky vytváří natolik pevné spojení, že struktura vytváří lesklý povrch na mléku, který drží tvar a strukturu po velmi dlouhou dobu.«[1]

Co se týče mé zkušenosti, tak mužů říct, že se pomocí této trysky šlehá znatelně snadněji, bez námahy. Ale zase na jinou stranu, její cena (přes 2000 Kč) je příliš vysoká, na to, aby si ji do sbírky kupoval někdo, kdo i se svoji stávající koncovkou zvládá bez problémů našlehat mikropěnu.

Jako vhodné využití mne napadá třeba provoz, kde se často střídají baristé, a není tolik možností jak je důkladně zaučovat v práci s nějakou choulostivější (na postup šlehání) tryskou.

Zdroje:
1 http://www.espressoparts.com/EP_TX_FOAMKNIFE1
2 http://www.youtube.com/watch?v=CYv0rWc1Y2c
3 http://espressovivace.com/schomerblog/index.php/2011/01/25/equipment-steam-tip/
4 http://jp.linkedin.com/pub/shojiro-saito/20/4b8/321
5 http://cs.wikipedia.org/wiki/Kavitace