Káva že je druhou nejobchodovanější komoditou na světě? Vůbec ne!


Už o tom, již v roce 2009, Mark Pendergrast (člověk, který se zasadil o rozšíření tohoto mýtu) napsal, že se mýlil, a neověřil si fakta před publikací své knihy Uncommon Grounds: The History of Coffee and How It Transformed Our World (Basic Books, 1999). Domníval se totiž, že je to pravda, protože to s takovou samozřejmostí tvrdilo mnoho lidí z kávové branže.

»In the introduction to Uncommon Grounds: The History of Coffee and How It Transformed Our World (Basic Books, 1999), I wrote: „Coffee is the second most valuable exported legal commodity on earth (after oil).“ Although I pride myself on my scholarship, I did not bother providing a citation for this assertion. I just knew it was true, since so many people I had interviewed kept repeating it, and I had read it in other books and articles. But guess what? I think I was wrong, and so is everyone else who keeps repeating this myth

Ne, káva opravdu není druhou nejobchodovanější komoditou na světě. Podle aktuálních údajů Statistik mezinárodního obchodu, za rok 2012, se káva nenachází na druhém místě, dokonce ani na 20., ani na 30., a dokonce je i níž než na 90. místě. Kávě – dle tabulek exportů – náleželo 94. místo. Docela síla, viďte? :-)

# Komodita Hodnota exportu 2012 (v tis. $)
1 Crude petroleum oils 1,655,137,926
2 Petroleum oils, not crude 975,511,065
3 Cars (incl. station wagon) 640,492,104
4 Commodities not elsewhere specified 573,812,259
5 Electronic integrated circuits and microassemblies 443,523,271
93 Automatic regulating or controlling instruments and apparatus 34,276,696
94 Coffee 33,432,241
95 Cane or beet sugar and chemically pure sucrose, in solid form 33,278,489

Poslední dobou, jak se o kávě víc píše – tak se tato dezinformace objevuje častěji:

Za hlavní důvod, proč po ropě druhá nejvíce obchodovaná komodita ve světě během loňského a části letošního roku zdražovala (…)
Káva zlevňuje. V českých obchodech to ale nepoznáte

9. Druhá nejobchodovanější komodita
Káva je druhá na světě v žebříčku produktů, s kterými se nejvíce obchoduje. Prvenství drží olej.
11 zajímavostí o kávě, které se vyplatí znát

Mezi komodity nejvíce obchodované na světových trzích patří hned několik druhů potravin. Na druhém místě je, hned po ropě, káva.
Odkud pocházejí potraviny

Po ropě, je zrnková káva druhou největší komoditou na světě, zaměstnává přes 20 milionů lidí a má také největší, cca třicetiprocentní podíl z celkového obratu potravinových komodit.
Kávové trendy, Amerika vs Čechy

po ropě druhou nejdůležitější komoditou a na jejím pěstování, zpracování a distribuci k zákazníkům se podílí na celém světě 500 milionů lidí.
Historie, Káva

č. 7 – Káva je druhá nejčastěji obchodovaná komodita
První komoditou je ropa, hned za ní následuje káva, která patří mezi tzv. soft komodity. Na burze se obchoduje s kávou Arabika a Robusta. Pro zajímavost, v současných dnech je cena kávy na svém minimu za posledních pár let a káva Arabika se na burze prodává za částku kolem 1,20 USD za libru a Robusta kolem 1 870 USD za tunu (v přepočtu 0,85 USD za libru).
17 věcí o kávě, které stojí za to znát

Obliba kávy za posledních 100 let zaznamenala raketový nárůst. Dnes je druhou nejvíce obchodovanou komoditou hned po ropě.
Káva – zkušený matador na burze

Atd, atd… Už to zastavme, prosím – nešiřme a neopakujme neověřené informace. Jelikož svět kávy je plný stále neobjasněných záhad, nelogických tabu, tvrzení a doporučení, je vždy dobré vše testovat a ověřovat. Kolikrát nás pak výsledky mohou i překvapit – potvrdit naše domněnky, anebo je naopak vyvrátit (což je také dobře, aspoň to podněcuje debaty a další pátrání po příčinách, proč tomu je tak a ne jinak).

Zdroje:
1 http://www.trademap.org/tm_light/Product_SelProduct_TS.aspx
2 http://www.amazon.com/commodity-Pendergrast-investigates-startling-results/dp/B0028QXKXS
3 http://www.highbeam.com/doc/1G1-198849799.html
4 http://dimattinacoffee.com.au/blog/entry/coffee_second_only_to_oil_is_coffee_really_the_second_largest_commodity
5 http://jaknakavu.eu/wp-content/2013/07/Trade_Map_-_List_of_products_at_4_digits_level_exported_in_2012.xls
6 http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/nakupy/clanek.phtml?id=763199
7 http://www.kava-a-kavarny.cz/vselicos-o-kave-a-kavarnach/11-zajimavosti-o-kave-ktere-se-vyplati-znat/
8 http://vitejtenazemi.cenia.cz/cenia/index.php?p=odkud_pochazeji_potraviny&site=spotreba
9 http://www.n-a.cz/cs/component/content/article/107-kavove-trendy-amerika-vs-cechy.html
10 http://www.mlsoun.eu/index.php/kava-kavovary
11 http://www.kavovelisty.cz/17-veci-o-kave-ktere-stoji-za-to-znat/
12 http://www.kavovelisty.cz/kava-zkuseny-matador-na-burze/

Fotografie:
13 David~O http://www.flickr.com/photos/8106459@N07/2306893388/


10 komentářů: “Káva že je druhou nejobchodovanější komoditou na světě? Vůbec ne!”

 1. Nejen ve světě kávy.

  Mimochodem když jsem to šířil dál, většina reakcí byla nevěřícná. Selský rozum neoblbnutý tím, že je to v knížce od autority, zdá se ještě žije.

  Mimochodem z poživatelných potravin je na pěkném 5.-7. místě (spolu s třtinovým cukrem, a vínem/hrozny) za sojovými boby, pšenicí, palmovým olejem a kukuřicí. Nabízí se tak nová číselná ilustrace významu kávy (pro ty, kterým to k něčemu je ; ):

  Obchod s kávou je srovnatelný s objemem obchodu s vínem.

 2. Zajímavý článek. Otázkou zůstává kdo má pravdu. Hodnoty exportu totiž neodpovídají hodnotám, které se zobchodují na trhu futures. Bylo by zajímavé a objektivní zjistit také tyto hodnoty. ;)

 3. Souhlasím s Hynkem Husníkem. V článku srovnáváte export (světový?) s komoditou obchodovanou na burze. Takže jabka s hruškama. Víte kolikrát se na burze prodá zrnko kávy ještě než vyroste?

 4. Jsem velmi rad za debatu ktera se kolem toho rozproudila. Spolecne se k nejakemu uspokojivemu vysledku ve-vsech-smyslech urcite dostaneme :) Komodita nema totiz jen „burzovni“ charakter (to je asi to co vetsinu lidi hned napadne, a to bude nejspise to odkud prameni pripadne nedorozumeni). Slovo komodita ma taky jiny vyznam – zbozi obecne. Tady porovnavam polozky toho druheho vyznamu – to mate pravdu. Cili, dle vas, kde bych se mel podivat na souhrne statistiky burz jako http://www.wikinvest.com/wiki/List_of_Commodity_Delivery_Dates, mate nejaky tip?

  Filius: Mate tam uvedene tri duvody a s nimi souhlasim: Předražený a z hlediska kavomilce nekvalitní (ne chutny) produkt; Mlzeni a nedostatecne informace o puvodu kavy, presnych mnozstvich te ktere slozky; Absence jasnych nezavislych vedeckych studii ktere by nadevsi pochybnosti prokazaly opravdu hmatatelny prinos vypiti uz minimalniho mnozstvi ktere se prodava (baleni); Obecne spatne povedomi MLM systemu, urcita „letadlovost“ a zmena chovani tech co se tim zabyvaji – slabsi jedinci prestavaji vnimat lidi a kamaradi jako osobnosti, ale vnimaji je pres prizmat „da se vnutit, neda se vnutit“.

 5. 2 Kávové listy: diky za nazor. Zajimava poznamka. Sice si rikam ze mi to nejak nesedi ani v tomto pripade, ale taktez nemam k vyvraceni tohoto tvrzeni zadne podklady. Zkusim nekde najit statistiky objemu obchodu komodit na burzach. Asi to bude chvili trvat. :) Kazdopadne jsem jedine rad za diskuzi – chtelo by to uz jednou provzdy v tom udelat jasno.

 6. Také jsem to dlouho hledal, jak to s obchodováním kávy je. Když se podívame na čísla CME group, která má pod palcem největší komoditní trhy, tak káva tam zaostává snad i za senem. Co se týká exportu a improtu, tam je to trochu lepší, alespoň mezi zemědělskými produkty, ale pořád jí předhání mnoho komodit. Musím tedy pod tíhou faktů souhlasit s autory článku. Káva není druhou nejobchodovanější komoditou.