Velmi často lidé porovnávají kávu a víno. Že na kávu (nápoj) má také velký vliv: jak a kde se káva (surovina) pěstovala; jak s ní bylo nakládáno během celého výrobního řetězce (od sklízení po pražení); jak se připravuje a servíruje. Jak u kávy tak i u vína, ochutnavači můžou trávit dlouhé hodiny debatováním o chuťových charakteristikách, ovocnosti/kyselince, defektech v chuti, plnosti a těle nápoje atd.
Ondra Kopička z projektu Winepunk ve svém příspěvku Kávový problém popsal další zajímavou paralelu mezi kávou a vínem – a to z pohledu ponoření konzumenta do světa toho kterého nápoje.
»Laik neřeší chuť vína, protože víno je pro něj jedno. Víno. Jedno víno. Tak jako je jedna voda nebo jeden chleba. Drobné nuance nebo odchylky od spotřebního normálu vnímá jako nepříjemné a urychleně se navrací do prozkoumaných teritorií. (…) Skutečný zájem o víno (o cokoliv) znamená, že se chcete učit. Že chcete prozkoumávat, zkoušet. Že budete dychtit, pilovat si úsudek i tříbit vkus. (…) Mám takový problém s kávou. Mám ji rád, ale jejímu původu ani její přípravě nevěnuju žádnou pozornost. Je to škoda.«[1]
Doporučují přečíst celý jeho příspěvek na winepunku.
Zdroj:
1 http://winepunk.cz/2013/07/14/kavovy-problem/
2 https://twitter.com/Terezzzka/status/357068427933921280