Interview s Petrou Střeleckou.

Výběrové kávě se začala věnovat v Londýně, kde dostala práci v prestižní kavárně Prufrock Coffee, nejdříve jako Head Chef, posléze jako Baristka. Po dvou letech působení v Prufrocku se vrátila a s partnerem Adamem Obrátilem si otevřeli kavárnu Industra Coffee v Brně. Zde krom servírování kávy také vyučují její přípravu. Kavárna je situovaná v industriální hale brněnských mrazíren. V roce 2014 vyhrála mistrovství republiky v Brewers Cupu a na světovém mistrovství se umístila šestá. Minulý týden se opět stala mistryní republiky v Brewers Cupu a v polovině června pojede reprezentovat Českou Republiku na světový Brewers Cup ve Švédsku.

Vzpomínáte si na své kávové začátky?
Vzpomínám si na svoji první výběrovou filtrovanou kávu v Londýnském Prufrock Coffee. Servíroval mi ji velmi dobře známý barista James Bailey. Nerozuměla jsem mu tehdy ani slovo, ale pořád jsem se na něco ptala. Od toho okamžiku se to se mnou vezlo.

Jakou kávu nejraději připravujete, čím vás tento způsob přípravy přitahuje?
Nejraději připravuji právě filtrovanou kávu. Je to nádherný rituál. Pro mne oslava baristického řemesla a káva delikátní a jemné chuti. Nikdy mne nepřestane fascinovat jaký nespočet chutí se v ní ukrývá!

Kolik kávy průměrně denně vypijete?
Když zrovna nejsem celý den v kavárně tak si vychutnám třeba dva velké šálky filtrované kávy (cca 450ml). Když jsem v práci tak jde spíše o ochutnávky, jestli je mlýnek správně nastavený a kávy chutná konzistentně dobře. Vždy trošku ochutnám z každé filtrované kávy, kterou v kavárně připravíme a k tomu také ochutnávka několika espress. Už to raději nepočítám!

interview-s-petrou-streleckou-3

Můžete čtenářům nějak přiblížit průběh soutěže Brewers Cup?
Soutěžící v Brewers Cuppu má 10 minut na to, aby před 3 člennou senzorickou porotou připravil 3 indentické filtrované kávy z libovolné kávy a libovolnou metodou. Během těchto 10 minut musí soutěžící předvést své kávové znalosti, odprezentovat připravovanou kávu a co nejpřesněji popsat její chutě. Tohle je velmi zkrácený popis. Soutěž má asi deseti stránková pravidla :)

Máte nějaké rady pro ty, kdo si chtějí doma dopřát co nejchutnější kávu?
Radu určitě mám. Dobrou kávu nevyčarujete jinak než s kvalitní surovinou! Metoda přípravy je až na druhém místě. Nechte si připravit filtrovanou kávu v některé z kaváren, kde se věnují přípravě výběrové kávy a pokud vám zachutná, nechte si od baristy poradit, kde sehnat takto dobrá zrnka. Určitě vám poradí i s metodou přípravy.

Jakou jste zažila nejkurióznější, s kávou spojenou, situaci?
Třeba u nás doma pořád moc nerozumí tomu, co vlastně dělám. Takže o Vánocích, když navštěvuji rodinu, nechají mě ať jim připravím jejich instantní kávu, protože jsem na to prý ta specialistka.

Oblíbené jídlo?
Vietnamská polévka Pho Bo.

Oblíbený vtip?
Where can you find dog without legs?……………….. Just where you left him.

interview-s-petrou-streleckou-2

Děkujeme za rozhovor :-) a přejeme hodně úspěchů v profesionálním i osobním životě.
jaknakavu.eu

Zdroje:
1 https://industrabrno.cz/cs/coffee/
2https://twitter.com/ULApetit