Interview s Adamem Neubauerem.


Adama Neubauera již asi není třeba na tomto webu představovat. :-) Po velmi napínavém souboji s dalšími pěti finalisty soutěže Barista roku, s náskokem 1,5 bodů, získal titul »Barista roku 2012«, a tak bude reprezentovat Českou republiku na »2012 World Barista Championship«. Položili jsme mu několik dotazů, a s radostí vám přinášíme následující exkluzivní interview.

Vzpomínáte si na své kávové začátky?
Na své začátky si samozřejmě vzpomínám. Bylo to v Anglii v Cafe Nero, kde jsem se velkou náhodou dostal ke kávě. Před 8 lety to pro mne byly všechno nové věci a já jsem se kávě před tím nevěnoval. Spíš než kvalitě jsem se zde naučil přístupu k zákazíkovi, který je v zahraničí absolutně na jiné úrovni. Od té doby mě ale začala káva a její příprava bavit a při studiu vysoké školy v Olomouci jsem už hledal brigády jen v kavárně. Po několika letech se pro mě káva stala vášní a začal jsem se jí věnovat čím dál více. Snažil jsem se i vzdělávat, navštívil jsem pár kurzů. Pak jsem ale čím dál tím častěji narážel na neochotu zaměstnavatele zlepšovat přípravu kávy a všechny věci okolo a tak když mi přišla nabídka práce do Prahy do Cafe Lounge, neváhal jsem a práci jsem přijmul. Znamenalo to pro mne spustu změn, protože jsem do práce dojížděl z Olomouce, každý týden. Ale věřím, že to byla správná volba, která mi pomohla jak v profesním tak v osobním životě.

Kolik kávy průměrně denně vypijete?
Snažím se to nepřehánět a velmi záleží jestli jsem v práci a nebo ne. Pokud jsem v práci a přijde nová káva, je potřeba dobře nastavit mlýnek a kávovar, takže je nutné několik dávek ochutnat, v takovém případě ochutnám třeba i 8-10 espress, ale když je běžný den, dám si ráno cappuccino a odpoledne 1-2 espressa. Ale jsou i dny, kdy si kávu nedám vůbec.

Jakou kávu nejraději připravujete, čím vás tento způsob přípravy přitahuje?
Nejraději připravuji espresso a cappucino. Na espressu se mi líbí jeho vzhled, a prvních pár vteřin, kdy se bílý šálek začíná pomalu plnit prvními kapkami kávy. U cappuccina mě baví latte art, kdy si člověk může něco pěkného nakreslit a zpříjemnit tím den zákazníkovi. Doma si pak čas od času připravuji filtrovanou kávu, které poslední dobou přicházím na chuť.

Jaké nejčastější chyby lidé dělají, když se snaží doma udělat espresso? Jaké pro ně máte rady?
Při přípravě domácího espressa je častá chyba čerstvost kávy. Ideální je mít vlastní mlýnek,ale takový, který dokáže kávu namlít dostatečně jemně, což už vyžaduje investici. Stejně tak člověk musí brát na vědomí, že ceny kvalitních kávovarů v kavarnách se pohybuji kolem 200 000 Kč, takže ve srovnání s domácími kávovary, těžko může někdo čekat, že dosáhne doma takového espressa jako v kavárně. Pokud už si doma někdo kávu připravuje, dbal bych na čistotu kávovaru a na čestvost kávy. Mlít si kávu po malých dávkách, ale častěji.

Piccolo nebo 3v1?
Netřeba odpovídat :)

Jakou jste zažil nejkurióznější, s kávou spojenou, situaci?
Možná situaci, která vlastně rozhodla o mém působení v Praze. Celá situace vznikla tak, že jsem si myslel, že jedu na malinkou soutěž, udělanou pro pobavení a pro zpestření všedního dne baristy, ale nakonec jsem se dozvěděl, že to byl konkurz na nové zaměstance do kaváren v Praze. Jelikož jsem to celé nepochopil, a přijel jsem z Olomouce a do Prahy jsem jít nechtěl, vzal jsem celou soutěž jako malou recesi. Možná to mi pomohlo být uvolněný a bez stressu a proto jsem se možná zalíbil mému budoucímu zaměstnavateli. Náhoda následovala náhodu a já jsem měsíc na to pracoval v Praze :)

Oblíbené jídlo?
Obecně rád jím, takže těžké vybrat jedno jídlo. Ale mám rád českou kuchyni a jsem knedlíkový typ, takže domácí houskový knedlík s jakoukoli omáčkou :)

Oblíbený vtip?
Dám si turka jako piccolo :)
 

Děkujeme za rozhovor :-) a přejeme hodně úspěchů v profesionálním i osobním životě.
jaknakavu.eu