Frappé – vysvětlení pojmů.


S tím, jak roste průměrná denní teplota, bude zajisté celosvětově stoupat i konzumace populárního kávového nápoje – frappé. Jeho recept byl vynalezen, čirou náhodou, v září roku 1957. A to na mezinárodní výstavě »Thessaloniki International Fair« v Soluni (Thessaloniki) – v druhém největším městě Řecka.

Tehdy se na stánku řeckého distributora Nestlé konala předváděcí ochutnávka nového čokoládového nápoje pro děti. Ten se připravoval z čokoládového prášku Nesquik a mléka, protřepáním v šejkru.

Jeden z pracovníků na stánku – Dimitris Vakondios, si chtěl o přestávce připravit svou instantní kávu a neměl k dispozici teplou vodu (nebo chtěl se osvěžit studenou kávou – to se teď přesně neví). Rozhodl se tedy dát do šejkru, ve kterém se připravovali nápoje pro děti, studenou vodu a instantní kávu. Po několika rázných zatřepáních se nápoj v šejkru nečekaně napěnil, rapidně nabyl na objemu, a poskvrnil mu sako.[1] Takto vznikl řecký »národní« nápoj.

Brzy po výše uvedené události, společnost Nestlé modifikovala recepturu, a daný napoj propagovala na výstavě »Současný domov«, v athénské výstavní hale Zappeion. Recept byl následující:

Do mixeru dejte 2 hrnky sušeného mléka Nestlé, 1 hrnek vody, 2 čajové lžičky Nescafé, a 1 kopeček vanilkové zmrzliny. Po několika vteřinách mixováni je nápoj hotov.

Název »frappé« byl nejspíše užit kvůli podobnosti receptury s francouzskými nápoji »café frappé«[8] (ledová káva / kávový napoj vzniklý smícháním nebo třepáním) a »café glacé«[8] (káva se zmrzlinou). Každopádně, od roku 1963 se už v receptuře frappé od firmy Nescafé zmrzlina neobjevuje. Funkcí zmrzliny, která zpěňovala a zpevňovala strukturu nápoje, převzala na sebe reakce instantní kávy s cukrem a vodou.[6] Taktéž to dovolilo učinit frappé levnějším a jednodušším na výrobu.

V řeckých obchodech se dokonce prodávají jednorázové sady na výrobu tohoto nápoje. Za 90 eurocentů se každý může stát hrdým majitelem plastového kelímku-šejkru, brčka, dvou cukrů a pytlíčku s instantní kávou Nescafé. Pak už jen zbývá přidat vodu – zapojit svaly – a nápoj je hotov.

          

Osobně patřím k zástupu lidi, kteří si raději dopřejí pořádně udělanou ledovou kávu (příspěvek o ní někdy příště) z kvalitních zrn. A tleskám kávově-uvědomělému vedení řeckého rhodského letiště, které, u dveří na záchod, navrhuje alternativní konec pro nápoje z instantní kávy. :) Nápis na cedulce níže: Prosíme, nevylévat kávu nebo nápoje do umyvadla – pouze do záchodové mísy.

Další druhy kávových nápojů:
Espresso – vysvětlení pojmů.
Cappuccino – vysvětlení pojmů.
Caffè latte – vysvětlení pojmů.
Jak na »French press«?
Piccolo neexistuje.

Zdroje:
[1] http://www.nescafe.gr/html/story-nescafe-gr.htm
[2] http://www.behance.net/onemanshowstudio/frame/1013157
[3] http://www.athens-greece.us/greek-coffee/
[4] http://onemanshowstudio.blogspot.com/2011/02/exhibition-tonight-taking-part-at.html
[5] http://cs.wikipedia.org/wiki/Frap%C3%A9
[5] http://www.frappenation.com/press.html
[6] http://www.ineedcoffee.com/06/frappe/
[7] http://www.zappeion.gr/en/services_place.asp
[8] http://www.doctissimo.fr/html/nutrition/equilibre_plaisir/articles/10974-recettes-cafe-frappe.htm
[9] http://www.rhodes-airport.info/

Fotografie:
[10] http://www.athens-greece.us/greek-coffee/
[11] http://www.flickr.com/photos/64379474@N00/4263459060/


2 komentáře: “Frappé – vysvětlení pojmů.”

  1. Ja si sama kupujem radšej frappe v kaviarni . Ale nedávno mi to nedalo tak som to skúsila doma. Môj prvý pokus bol síce aký taký ale nebolo to ono :D.. Teraz nedávno som skúsila tento recept http://coffeein.sk/blog/9/priprava-frappe-doma/ ale už zas mám chuť vyskúšať niečo nové . Som zvedavá ako dopadne výroba podľa vášho receptu.

  2. Autor sice popsal historický vznik frapé a následně zakomponoval do článku zmínku o instatním frapé ze sáčku, ale chybí zásadní informace o tom, jak se správné řecké frapé připravuje … Podotýkám, že s výše uvedeným historickým postupem z roku 1957 ani s pozdějšími recepturami neřeckých firem Nestlé a Nescafé nemá kromě kávy nic společného….