Díl 2. Historie rozšíření kávy.


Vítejte u 2. dílu seriálu, který vás provede základními informacemi o kávě. Minule jsme se zběžně podívali na to, odkud káva pochází a kde roste. Teď se ponoříme hlouběji do její historie a dlouhé cesty, během které se z ní stal populární nápoj, jak ho známe dnes.

Mocha v roce 1692Existuje mnoho nekompletních a občas protichůdných záznamů o postupném rozšíření kávy po celém světě. Nikdo si nemůže být jistý všemi detaily, ale objevování je to zábavné. Má se za to, že nějaký způsob kultivace kávy se praktikoval už od roku 575 př. n. l. Zmínky o tom však můžeme najít až o mnoho let později, v záznamech známeho perského lékaře a alchymisty Rhazese z 10. století. Avšak muselo uběhnout dalších 400-500 let, než se kávě dostalo uznání a začala být obchodována v přístavu Mocha. Víme, že v 15. století se káva aktivně pěstovala v Yemenu.

clement_viiiPrvotní počátky kávy na západě byly hluboce propojeny s náboženstvím. Pro některé hrál tento nápoj důležitou ceremoniální roli, avšak pro jiné byl zase zlověstným odvarem, který měl být postaven mimo zákon. Jeden z příběhů tvrdí, že papež Clement VIII byl žádán svými poradci o zákaz kávy jakožto oblíbeného nápoje v pohanské Ottomanské říši. Aby se papež mohl rozhodnout, požádal o šálek tohoto zlověstného odvaru – a poté, co ho ochutnal, ho prohlásil za delikatesu. Následně jej pokřtil, což z něj okamžitě učinilo vítaný a populární nápoj v křesťanské Evropě.

Masově se v Evropě káva začala šířit od roku 1615 za přispění benátských kupců. Zezačátku byla distribuována prodejci limonády; někteři z nich ji propagovali jako nápoj s léčivými vlastnostmi. První ze známějších Evropských kaváren byly otevřeny kolem poloviny 17. století. Popularita kávy v Evropě začala růst během 17. a 18. století. Tehdy bylo v Londýně více kaváren než dnes.

Kavárny byly vlivnými misty, hojně využívanými umělci, inteligencí, obchodníky a bankéři. Staly se fórem politické aktivity a místem obchodních příležitostí a jednání. Například světoznámá pojišťovna Lloyds byla založena v malé londýnské kavárně.

pietervandenbroeckV roce 1616 poté, co si uvědomil obchodní přiležitosti, které může přinést pěstování rostliny kávovníku, holandský kapitán Pieter van den Broeck ignoruje přísné arabské nařízení nevyvážet plodná kávová zrna, aby se káva nepěstovala nikde jinde, a krade rovnou několik rostlin. Po odplutí s rostlinami z přístavu Mocha se van den Broeck vrátil do rodného Holandska, kde byly poté rostliny pěstovány ve sklenících.

Tyto rostliny daly základ plantážím v holandských koloniích na Jávě, Timoru, Sumatře, Cejlonu a Celebes. Francouzi a Španělé následovali s plantážemi ve svých koloniích. I přesto, že měla obrovské kolonie, Anglie vyčkávala do roku 1730, kdy začala pěstovat kávovník na Jamajce. Teprve až v roce 1840 začíná Anglie pěstovat kávu v Indii, jež byla vždy doménou čaje.

gabriel_mathieu_de_clieuJiný příbeh, plný nejasností a doměnek, vypráví o tom, jak se káva dostala do Nového světa – do Ameriky. Gabriel Mathieu de Clieu byl mladý francouzský námořní důstojník, který sloužil na Martiniku. Během svého volna v roce 1720 hojně navštěvoval pařížské kavárny a zahořel vášní pro tento nápoj. Napadlo ho přivézt kávovníky do Nového světa a nějak si dokázal obstarat sazenice. Nejspíše je získal z botanických zahrad ve Francii, kterým Holanďané darovali několik stromů. Gabriel si sazenice vzal s sebou, když se vracel zpátky na Martinik. Během plavby se rostlina těšila zvýšenému zájmu pasažérů a nekteří z nich se ji dokonce snažili zničit. Plavba samotná také nebyla bez problémů – například voda byla na příděl. O své nezbytné minimum na přežití se Gabriel dělil se sazenicí – a oba přežili. Tato rostlina se stala otcem veškerých kávovníků v severní i jižní Americe a v Karibiku. Žel tento příběh končí ve smutném tónu. Gabriel Mathieu de Clieu – muž zodpovědný za vznik kávových plantáží v Latinské Americe – zemřel v chudobě a strádaní v Paříži během Francouzské revoluce.

Francisco de Melo PalhetaKáva se pomalu rozšířila na jih přes Surinam a Francouzskou Guyanu, odkud byla zavezena do Brazílie portugalským vojákem Francisco de Melo Palheta. Jeden příběh naznačuje, že dokázal propašovat semínka do Brazilie v květinách, které dostal od ženy guvernéra Guyany – paní d’Orvilliers.

Začátkem 19. století káva zaujmula důležité postavení v ekonomice mnoha zemí střední a jižní Ameriky. Koncem 20. a začátkem 21. století káva znovu zažila růst obliby. Velké řetězce kaváren si zajistily mezinárodní popularitu svou rozmanitou nabídkou na kávě založených nápojů.

Speciální káva se stala populární v řadě států díky mnoha firmám, které se snaží nabídnout nejlepší světové směsi a jednodruhové kávy své náročné klientele. S rostoucím povědomím, vzděláním a především kvalitou, má před sebou labužnická káva světlou budoucnost.

V tomto díle jsme se dozvěděli, odkud káva pochází, a také trochu o její historii. V dalším díle si povíme o tom, jak se káva zpracovává, a jaké metody se při tom používají.

Přeloženo z angličtiny a publikováno s laskavým svolením pana Stephena Leightona ze společnosti Has Bean Coffee.