V tomto 1. díle budeme objevovat odkud káva pochází a kde roste.

Slovo »káva« se vyvinulo z arabského slova »qahwah«. Do tureckého jazyka se přeneslo jako »kahve«, potom jako »café« do francouzštiny, »caffe«v italštině, »koffie« holandsky a »kaffee« německy.

coffeetreecoffeeblossom Káva roste na stromech, které kvetou a produkují dužnaté červené plody – peckovice – kterým se také říká bobule nebo višně. To, čemu říkáme »kávová zrna«, jsou vlastně semínka, která se tvoří v centru peckovice, často v párech. Po sklizni se plody smyjí anebo se vysuší – a zrnka se oddělí.

Dva hlavní druhy kávy se nazývají »Coffea Arabica« (arabika) a »Coffea Canephora« (robusta). Robusta obsahuje dvakrát tolik kofeinu než arabika, a jak její název naznačuje, je jednodušší na pěstování. Je také synonymem produkce kávových směsí nižší kvality, kde se typicky používá jako výplň. Taktéž se robusta používá v instantní kávě pro vylepšení vzniku krémy – hedvábné pěny, která vzniká na povrchu dobře extrahovaného espresso. Má se za to, že arabika je první kultivovanou odrůdou kávy. Vyžaduje větší péči při pěstování a považuje se za lepší kávu než robusta. Stromy arabiky rostou ve výškách 1000-2000 metrů nad mořem. Tento druh se počítá za specialitu – gourmetskou kávu.

Jediným místem, kde »Coffea Arabica« roste volně v přirode, je Etiopie. Táto země je kolébkou kávy a je jedíným místem na zemi, kde roste neobdělávaná. Všechny státy, které produkují arabiku, získaly rostliny bud přímo z Etiopie, anebo z jiných státu jež vděčí této africké zemí za tyto stromy. I přesto, že od té doby již byly vypěstované hybridní druhy arabiky s vetší odolností proti škůdcům a s vyšší výnosností, rodokmen každého stromu se dá vystopovat až k jeho předkům v Etiopii.

goatsinhararHistorie kávy je pestrá, opředená mýty a pověstmi. Například příběh o Kaldi, Etiopském pastýři, kterému je připisován objev kávy. Říká se, že vypozoroval změnu v chováni svých koz poté co pozřou kávové bobule – začaly být mírně opilé, rozradostněné. Takže Kaldi je ochutnal sám – a tak byly objevené vlastnosti této rostliny.

Je ale více pravděpodobné, že vlastnosti kávy byly objeveny postupně, jak lidé postupně zkoušeli připravovat a ochutnávat různé části bobulí. Každopádně ale staré bajky dodávají trochu romantiky a jsou velmi roztomilé.

Kávovník pro svůj růst vyžaduje teplé klima a spoustu vlhkosti – to je důvod, proč se pěstuje v geografickém pásu ležícím mezi Obratníkem Raka a Obratníkem Kozoroha. I když teď mnoho států vyrábí kávu, nejkvalitnější zrna pochází z Latinské Ameriky, východní Afriky a Asie.

Náš další díl bude celý o historii kávy. Doplníme některé informace nastinené v tomto díle a prozkoumáme růst popularity kávy v západní civilizaci.

Přeloženo z angličtiny a publikováno s laskavým svolením pana Stephena Leightona ze společnosti Has Bean Coffee.

Fotografie:
Coffee blossoms
coffee tree
Coffee Cherry
http://www.flickr.com/photos/adavey/2772098889/sizes/l/