Díl 1. Odkud pochází káva.


V tomto 1. díle budeme objevovat odkud káva pochází a kde roste.

Slovo »káva« se vyvinulo z arabského slova »qahwah«. Do tureckého jazyka se přeneslo jako »kahve«, potom jako »café« do francouzštiny, »caffe«v italštině, »koffie« holandsky a »kaffee« německy.

coffeetreecoffeeblossom Káva roste na stromech, které kvetou a produkují dužnaté červené plody – peckovice – kterým se také říká bobule nebo višně. To, čemu říkáme »kávová zrna«, jsou vlastně semínka, která se tvoří v centru peckovice, často v párech. Po sklizni se plody smyjí anebo se vysuší – a zrnka se oddělí.

Dva hlavní druhy kávy se nazývají »Coffea Arabica« (arabika) a »Coffea Canephora« (robusta). Robusta obsahuje dvakrát tolik kofeinu než arabika, a jak její název naznačuje, je jednodušší na pěstování. Je také synonymem produkce kávových směsí nižší kvality, kde se typicky používá jako výplň. Taktéž se robusta používá v instantní kávě pro vylepšení vzniku krémy – hedvábné pěny, která vzniká na povrchu dobře extrahovaného espresso. Má se za to, že arabika je první kultivovanou odrůdou kávy. Vyžaduje větší péči při pěstování a považuje se za lepší kávu než robusta. Stromy arabiky rostou ve výškách 1000-2000 metrů nad mořem. Tento druh se počítá za specialitu – gourmetskou kávu.

Jediným místem, kde »Coffea Arabica« roste volně v přirode, je Etiopie. Táto země je kolébkou kávy a je jedíným místem na zemi, kde roste neobdělávaná. Všechny státy, které produkují arabiku, získaly rostliny bud přímo z Etiopie, anebo z jiných státu jež vděčí této africké zemí za tyto stromy. I přesto, že od té doby již byly vypěstované hybridní druhy arabiky s vetší odolností proti škůdcům a s vyšší výnosností, rodokmen každého stromu se dá vystopovat až k jeho předkům v Etiopii.

goatsinhararHistorie kávy je pestrá, opředená mýty a pověstmi. Například příběh o Kaldi, Etiopském pastýři, kterému je připisován objev kávy. Říká se, že vypozoroval změnu v chováni svých koz poté co pozřou kávové bobule – začaly být mírně opilé, rozradostněné. Takže Kaldi je ochutnal sám – a tak byly objevené vlastnosti této rostliny.

Je ale více pravděpodobné, že vlastnosti kávy byly objeveny postupně, jak lidé postupně zkoušeli připravovat a ochutnávat různé části bobulí. Každopádně ale staré bajky dodávají trochu romantiky a jsou velmi roztomilé.

Kávovník pro svůj růst vyžaduje teplé klima a spoustu vlhkosti – to je důvod, proč se pěstuje v geografickém pásu ležícím mezi Obratníkem Raka a Obratníkem Kozoroha. I když teď mnoho států vyrábí kávu, nejkvalitnější zrna pochází z Latinské Ameriky, východní Afriky a Asie.

Náš další díl bude celý o historii kávy. Doplníme některé informace nastinené v tomto díle a prozkoumáme růst popularity kávy v západní civilizaci.

Přeloženo z angličtiny a publikováno s laskavým svolením pana Stephena Leightona ze společnosti Has Bean Coffee.

Fotografie:
http://www.flickr.com/photos/wmjas/2397566763/sizes/l/
coffee tree
Coffee Cherry
http://www.flickr.com/photos/adavey/2772098889/sizes/l/


2 komentáře: “Díl 1. Odkud pochází káva.”

  1. V časopisu ONA DNES je soutěž,odkud pochází káva Arabica.Poněvadž jsem znala příběh o pastýři z Etiopie,napsala jsem z Etiopie,ale odpověděli mi,že to není pravda,že pochází z Jemenu.Tak,prosím,jak je to ? Děkuji za odpovědˇ. V současné době pijeme Tchibo mild,ale ráda bych soutěž vyhrála a okusila Tchibo Privat Kafee. S pozdravem Zdeňka Čejková,68001,Boskovice,Čížovky 17.

  2. 2 Zdeńka Čejková: Zalezi na presnem zneni otazky. Skoro vsechny zdroje uvadi ze kolebkou arabiky je Etiopie, odkud se dostala do Yemenu, a odtud uz se rozsirila po svete. Kdyz se podivame treba na nasledujici vyzkum http://horizon.documentation.ird.fr/exl-doc/pleins_textes/pleins_textes_7/divers2/010029197.pdf tak tam se uvadi: »(…) C. arabica, which has its primary centre of diversity in the southwestern Ethiopia highlands (Sylvain 1955), the Boma Plateau of Sudan(Thomas 1942) and Mount Marsabit of Kenya (Anthony et al. 1987). The first written mention of coffee was from Razes, a 10th century Arabian physician (Smith 1985), but coffee exploitation may have begun at least 1,500 years ago in southwestern Ethiopia (Lejeune 1958). Arabica coffee plants could have been introduced to Yemen as early as 575 AD (Wellman 1961) or just three to four centuries ago (Eskes 1989). Two genetic bases spread from Yemen, and these have given rise to most of the commercial Arabica cultivars grown world-wide. They have been described as two distinct botanical varieties: C. arabica var. arabica (usually called C. arabica var. typica Cramer) and C. arabica var. bourbon (B. Rodr.) Choussy (Krug et al. 1939; Carvalho et al. 1969). Historical data indicate that the Typica genetic base originated from a single plant from Indonesia that was subsequently cultivated in the Amsterdam botanical gardens in the early 18th century (Chevalier and Dagron 1928; Carvalho 1946). The Bourbon genetic base originated from coffee trees introduced from Mocha (Yemen) to the Bourbon Island (now Réunion) in 1715 and 1718 (Haarer 1956).«