»Cup Tasting«, »Barista roku 2012«, »Latte Art« a »Coffee in Good Spirits«, v Praze, 19.–22. 4. 2012.


* Aktualizováno 19. 04. 2012 – Rozprava a losování pořadí proběhne 19.4.2012 v 19:00 v prostorách NC Arkády u soutěžního podia; 25 soutěžících; parametry kávovaru.

Kreativní utkání se uskuteční v Arkády Pankrác na podiu, které bude uzpůsobeno přísným mezinárodním předpisům soutěže. Součástí je i kamerový systém, který snímá baristovy ruce a přenáší detaily baristova umu na velkou LED obrazovku a další LCD obrazovky tak, aby si diváci mohli soutěž vychutnat a ocenit jeho dovednosti.

»Cup Tasting«
19. 04. 2012, čtvrtek, 14.00-18.00 – základní kolo a finále.
Degustační soutěž. Soutěžící dostane 3 kávy. Z toho jsou vždy dvě stejné. Má za úkol určit tu jednu, která je jiná. Soutěž vyhraje ten, kdo bude mít nejvíce správných odpovědí.

»Barista roku 2012«
20. 04. 2012, pátek, 09.00-19.00 – základní kolo.
21. 04. 2012, sobota, 09.00-12.00 – základní kolo.
21. 04. 2012, sobota, 12.30-19.00 – finále.
Nejdůležitější a hlavní soutěž. Skládá se ze tří částí po patnácti minutách, zahrnujících přípravu pracovního místa, prezentaci baristy, přípravu nápoje pro degustační porotu s jeho vyhodnocením a v závěru úklid pracoviště.

»Latte Art«
22. 04. 2012, neděle, 09.30-12.00 – soutěž.
Tato soutěž je zaměřená hlavně na obrázky. Skládá se ze tří částí po osmi minutách: příprava pracoviště, příprava 2 cappuccin a 2 macchiat k prezentaci a v závěru hodnocení degustační poroty. Soutěžící musí předem porotě představit své připravované nápoje a ukázat jim obrázek, který poté přesně namaluje, jako důkaz své profesionality a koncepce.

»Coffee in Good Spirits«
22. 04. 2012, neděle, 12.30–15.30 – soutěž.
22. 04. 2012, neděle, 16.00 – slavnostní vyhlášení vítězů všech kategorií.
V ostatních soutěžích nemůže barista nikdy použít alkohol. Coffee in good spirits je jediná disciplína, kde je to naopak předepsáno. Připraví dva druhy nápojů po dvou porcích (studený a teplý).

Soutěžící
Zdeněk Smrčka
Disciplina: Cup Tasting, Barista roku, Latte Art, Coffee in Good Spirits.

Ondřej Hurtík
Discipliny: Cup Tasting, Barista roku, Latte art.

Tereza Balá
Discipliny: Cup Tasting, Barista roku.

Jan Komárek
Disciplina: Cup Tasting, Barista roku.

Michal Štrůdl
Disciplina: Cup Tasting.

Tomáš Hospodářský
Disciplina: Cup Tasting.

Matěj Krůta
Disciplina: Cup Tasting.

Marie Mikulcová
Disciplina: Cup Tasting.

Jaroslav Slámečka
Disciplina: Cup Tasting.

Kateřina Slováková
Disciplina: Cup Tasting.

Adam Dvořák
Disciplina: Cup Tasting.

Aleš Richter
Je mu 39 let a je zakladatelem Školy baristy. Jak sám říká »Školu baristy jsem založil, protože jsem se nechtěl dívat na to, co dokáží udělat lidé z fantastické kávy za patoky«. Je držitelem certifikátu SCAE. Netají se tím, že dává přednost kávové směsi před čistou arabikou.
Disciplina: Cup Tasting.

Jakub Hošek
Jmenuji se Jakub Hošek, je mi 24 let a pracuji v Praze v Le Patio Café jako profesionální barista. Káva je pro mě zázrakem přírody a její příprava koníčkem. Vážím si toho, že jsem na konci řetězu zpracování kávového zrna a proto se snažím servírovat nápoje v té nejlepší kvalitě. Přihlásil jsem se poprvé na soutěž Barista roku a Latte art, tak se těším na novou zkušenost, na všechny lidi a specialisty z oboru a hlavně na skvělou kávu! Když mám volno a nemám zrovna v ruce temper, věnuji se Frisbee freestyle na závodní, mezinároní úrovni a v zimě už od dětství často lyžuji.
Discipliny: Barista roku, Latte Art.

Oldřich Vápeník
Poprvé jsem se potkal s kvalitní kávou před dvěma lety a od té doby se jí snažím držet i když ne vždy to jde. Jednoduše řečeno mám kávu rád a rád jí připravuji.
Discipliny: Barista roku, Latte Art.

Miloslav Dragoun
Je mi 29 let, v pohostinství se pohybuju od dětství, ale zhruba před 5 lety jsem si z mé lásky ke kávě otevřel malou kavárnu v Českých Budějovicích, kterou jsem měl 3 roky. Z nedostatečných prostorů jsme kavárnu zavřeli a otevřeli novou větší, také v Českých Budějovicích. Mám rád kávu a její přípravu, je to můj život.
Discipliny: Barista roku, Latte art.

Daniel Weller
Discipliny: Barista roku, Latte Art.

František Roháček
Fanda je 4 násobný vicemistr ČR. Mistr kávy 2006, Mistr ČR v Latte art, Mistr ČR v Coffee in Good Spirits, vítěz 1. ročníku Latte art Globe Jam Praha, účastník WBC Tokio, Bern, Frankfurt… 14let pracuje jako profi barman. Ve volném čase se věnuje synovi, přítelkyni a aktivně boxu.
Discipliny: Barista roku, Coffee in Good Spirits.

Hanka Bártová
Disciplina: Barista roku.

Roman Šimčík
Jmenuji se Roman Šimčík a poslední necelé 2 roky pracuji jako profesionální barista a od té doby se káva pro mne stala něčím více než jen pouhým nápojem. Rád objevuji nové způsoby příprav kávy a rovněž pomáhám lidem kávu pochopit a také vědět jak dobrou kávu připravit a rozpoznat. Těším se na mou první soutěžní zkušenost.
Disciplina: Barista roku.

Adam Neubauer
Je mi 26 let a káva je pro mě nástroj, koníček a práce a požitek. Díky ní jsem potkal řadu skvělých lidí a věřím, že sposta jich na mě ještě čeká. V současnosti pracuji jako barista v Cafe Lounge v Praze, kde mě drží nejen dobrá káva a dobré zázemí,ale i mladý a skvělý kolektiv. Soutěž baristů je pro mne vyvrcholením roku a chvíle, kdy se na pár dní zastaví všední svět : )
Disciplina: Barista roku.

Martin Líbal
Disciplina: Barista roku.

Radek Moutayrek
Jmenuji se Radek Moutayrek přátelé mi říkají Monty. Mé poslání v oblasti kávy začalo v 17 letech v libanonu, kde jsem poprvé okusil kávu z Cezve. Byla velmi silná, tak jako mé pokušení se stát baristou a najít smysl a cíl života.
Disciplina: Latte Art.

Vojtěch Cífka
Disciplina: Latte Art.

Ondřej Abrahámek
Disciplina: Coffee in Good Spirits.

Vladimíra Vyjídáčková
Wlaďka je nepochybně největší kávovou specialistkou, jež pochází z Velkých Opatovic. Již několik let pracuje jako profesionální baristka v Brně a v současnosti působí jako kávová specialistka v kavárně Mezzanine. Je úspěšnou absolventkou kurzu Espresso Italiano Specialist, držitelkou certifikátu Espresso Italiano Specialist od INEI (Instituto Nazionale Espresso Italiano) a certifikovanou degustátorkou kávy od Instituto Internazionale Assaggiatori Caffé. Miluje taru, trávu a …. tulipány!
Disciplina: Coffee in Good Spirits.

Porotci
Head judge – Susanne Feier.
Sensory judges – John Stubberud, Jörg Krahl, Stefanie Heidemann, Petra Veselá.
Technical judges – Mayo Galuška, Cem Korkmaz.

Parametry kávovaru

Astoria Gloria Sae 2 GR – tradiční kávovar s čistým a elegantním designem, který je výsledkem práce designového studia Adriano design. Použité technologie a funkce zaručují mimořádnou kvalitu připraveného espressa. SAE – automatický elektronický systém

Charakteristika:
— 6 programovatelných tlačítek výdeje kávy
— tlačítko manuálního výdeje kávy
— automatický výdej horké vody
— dvě trysky páry
— integrované rotační čerpadlo
— přímé napojení na vodovodní řad
— automatické dopouštění vody
— indikace zapnutí stroje
— sdružený manometr pro měření tlaku v bojleru a tlaku čerpadla

Nastavení pro Baristu roku:
— Tlak bojleru 1,2 bar
— Čerpadlo 8-9 bar,
— Teplota 91°C,
— Velikost košíčku u páky 57

Zdroje:
1 http://specialitycoffee.cz/
2 http://specialitycoffee.cz/2012/02/oficialni-mistrovstvi-baristu-ceske-republiky-2012/
3 http://specialitycoffee.cz/2012/03/misto-konani-oficialniho-mistrovstvi-baristu-cr/
4 http://specialitycoffee.cz/2012/03/prihlaska-na-oficialni-mistrovstvi-baristu-ceske-republiky-2012/
5 http://specialitycoffee.cz/2012/04/plakat-a-pozvanka-na-akci-i-s-programem/
6 http://specialitycoffee.cz/soutezici-2012/
7 http://specialitycoffee.cz/porotci-souteze-barista-roku-2012/
8 http://specialitycoffee.cz/2012/04/informace-pro-soutezici-a-parametry-kavovaru/
9 http://www.arkady-pankrac.cz/cz/akce-centra/mistrovstvi-baristu-ceske-republiky/