Narazil jsem na inzerát, podobný desítkám dalších MLM nesmyslů se »zdravou houbou reishi«, »kávou na hubnutí« atd.

co-je-to-za-nesmysl-s-tou-zelenou-kavou

Když jsem otevřel uvedené webové stránky, a zobrazil si ten produkt, nedokázal jsem pochopit co to vlastně je. Posuďte sami (zvýrazněno mnou):

zelena-kava-co-to-jeZelená káva se skořicí 50g

Instantní kávovinová směs. Zdraví prospěšný nápoj pro udržení rovnováhy ve vašem těle. Neobsahuje kofein.
— podporuje spalování tuků
— reguluje hladinu cukru v krvi
— účinná pomoc při hubnutí
— dodává energii a povzbuzuje
— přírodní antioxidant
— 100% rostlinného původu
— žádné vedlejší účinky

Složení: Čekanka lékařská (Chicorium intybus), Zelená káva (Cofee arabica) – extrakt, Berhavia rozkladitá (Berhaavia diffusa) extrakt, Skořice (Cinnamomum zeylanicum) extrakt.

Na strankách SZPI jsou sice uvedeny definice instantních nápojů,

Kávovým extraktem, instantní kávou, rozpustnou kávou, rozpustným kávovým extraktem je podle vyhlášky výrobek v jakékoliv koncentraci, získaný pražením kávy a následnou extrakcí s použitím vody jako extrakčního prostředí a s vyloučením všech postupů hydrolýzy zahrnujících přídavek kyseliny nebo zásady, obsahující rozpustné a aromatické složky kávy, které mohou obsahovat nerozpustné oleje pocházející z kávy, stopy jiných nerozpustných látek pocházejících z kávy nebo z vody, použité pro extrakci.
V instantní formě se mohou vyskytovat i kávovinové a cikorkové výrobky. Instantním kávovinovým výrobkem může být výrobek obsahující kávovinový extrakt a jiné složky, určený k přípravě nápojů rozpuštěním ve vodě. Cikorkovým extraktem, rozpustnou cikorkou, instantní cikorkou se rozumí výrobek získaný extrakcí z pražené čekanky, kdy se jako extrakční médium použije jen voda a kdy je vyloučen jakýkoli proces hydrolýzy zahrnující přidávání kyseliny nebo zásady. Kromě toho vyhláška definuje ještě instantní směs kávovin. Jedná se o výrobek získaný smícháním jednotlivých extraktů nebo společnou extrakcí směsi kávovin, popřípadě ve směsi s kávou.
(…)
V případě nápojů v prášku by však měl být název potraviny doplněn údajem o způsobu její úpravy – jako zejména »v prášku«, »sušená«, »instantní«, pokud tyto údaje nevyplývají z názvu nebo charakteru druhu, skupiny nebo podskupiny výrobků (§ 1 odst. 5 vyhl. č. 324/1997 Sb. o způsobu označování potravin a tabákových výrobků). Povinné jsou rovněž údaje o způsobu použití ( § odst. 1 písm. g) zákona č. 110/1997 Sb.).[1]

ale pořád to nevysvětluje záhadu bezkofeinového extraktu zelené kávy.

Jedná se o instant ze zelené, nepražené kávy? Nebo se jedná o nějakou směs čekanky s extraktem z výluhu zelené nepražené dekofeinizovane kávy? Co to je za specialitu? Nedává mi to moc smysl ani s přihlédnutím k:

Kávovým extraktem (…) je podle vyhlášky výrobek (…) získaný pražením kávy a následnou extrakcí s použitím vody (…).[1]

Jenže, po upražení už není káva zelená. Nemělo by se tedy spíše jednat o obyčejný bezkofeinový instant, než o něco se vznosným názvem »Zelená káva (Cofee arabica) – extrakt«? A jaký je Váš názor?

Zdroj:
1 http://www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1000500&docType=ART&nid=11327
2 http://www.amazon.com/s?ie=UTF8&page=1&rh=n%3A2251594011%2Cp_n_feature_two_browse-bin%3A383428011

Poděkování: J. B.