Narazil jsem na inzerát, podobný desítkám dalších MLM nesmyslů se »zdravou houbou reishi«, »kávou na hubnutí« atd.
Když jsem otevřel uvedené webové stránky, a zobrazil si ten produkt, nedokázal jsem pochopit co to vlastně je. Posuďte sami (zvýrazněno mnou):
Instantní kávovinová směs. Zdraví prospěšný nápoj pro udržení rovnováhy ve vašem těle. Neobsahuje kofein.
— podporuje spalování tuků
— reguluje hladinu cukru v krvi
— účinná pomoc při hubnutí
— dodává energii a povzbuzuje
— přírodní antioxidant
— 100% rostlinného původu
— žádné vedlejší účinkySložení: Čekanka lékařská (Chicorium intybus), Zelená káva (Cofee arabica) – extrakt, Berhavia rozkladitá (Berhaavia diffusa) extrakt, Skořice (Cinnamomum zeylanicum) extrakt.
Na strankách SZPI jsou sice uvedeny definice instantních nápojů,
Kávovým extraktem, instantní kávou, rozpustnou kávou, rozpustným kávovým extraktem je podle vyhlášky výrobek v jakékoliv koncentraci, získaný pražením kávy a následnou extrakcí s použitím vody jako extrakčního prostředí a s vyloučením všech postupů hydrolýzy zahrnujících přídavek kyseliny nebo zásady, obsahující rozpustné a aromatické složky kávy, které mohou obsahovat nerozpustné oleje pocházející z kávy, stopy jiných nerozpustných látek pocházejících z kávy nebo z vody, použité pro extrakci.
V instantní formě se mohou vyskytovat i kávovinové a cikorkové výrobky. Instantním kávovinovým výrobkem může být výrobek obsahující kávovinový extrakt a jiné složky, určený k přípravě nápojů rozpuštěním ve vodě. Cikorkovým extraktem, rozpustnou cikorkou, instantní cikorkou se rozumí výrobek získaný extrakcí z pražené čekanky, kdy se jako extrakční médium použije jen voda a kdy je vyloučen jakýkoli proces hydrolýzy zahrnující přidávání kyseliny nebo zásady. Kromě toho vyhláška definuje ještě instantní směs kávovin. Jedná se o výrobek získaný smícháním jednotlivých extraktů nebo společnou extrakcí směsi kávovin, popřípadě ve směsi s kávou.
(…)
V případě nápojů v prášku by však měl být název potraviny doplněn údajem o způsobu její úpravy – jako zejména »v prášku«, »sušená«, »instantní«, pokud tyto údaje nevyplývají z názvu nebo charakteru druhu, skupiny nebo podskupiny výrobků (§ 1 odst. 5 vyhl. č. 324/1997 Sb. o způsobu označování potravin a tabákových výrobků). Povinné jsou rovněž údaje o způsobu použití ( § odst. 1 písm. g) zákona č. 110/1997 Sb.).[1]
ale pořád to nevysvětluje záhadu bezkofeinového extraktu zelené kávy.
Jedná se o instant ze zelené, nepražené kávy? Nebo se jedná o nějakou směs čekanky s extraktem z výluhu zelené nepražené dekofeinizovane kávy? Co to je za specialitu? Nedává mi to moc smysl ani s přihlédnutím k:
Kávovým extraktem (…) je podle vyhlášky výrobek (…) získaný pražením kávy a následnou extrakcí s použitím vody (…).[1]
Jenže, po upražení už není káva zelená. Nemělo by se tedy spíše jednat o obyčejný bezkofeinový instant, než o něco se vznosným názvem »Zelená káva (Cofee arabica) – extrakt«? A jaký je Váš názor?
Zdroj:
1 http://www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1000500&docType=ART&nid=11327
2 http://www.amazon.com/s?ie=UTF8&page=1&rh=n%3A2251594011%2Cp_n_feature_two_browse-bin%3A383428011
Poděkování: J. B.
Comments
19 komentářů: „Co je to za nesmysl, s tou zelenou kávou?“
Ted koukam na jine, podobne vyrobky, a vidim treba:
Tam aspon je to presne oddelene: »vyrobený z vysokokvalitních zrn bezkofeinové kávy a výtažku ze zelené kávy«.
A s tou kyselinou chlorogenovou v tvrzenich o hubnuti se zelenou kavou – to je material na nejaky dalsi prispevek v budoucnu.
Edit: Pri patrani, tady se naslo nasledujici vysvetleni terminu:
Takze se nekde na velkofarme fofrem sklidi kava, pak se protridi na zralou a na nezraly/zeleny odpad. Pak se ta nezrala zpracovava dal a je z ni „zelena kava“ pro zabavu marketeru a alternativne smyslejicich jedincu? :-) No, chce to zkoumat dal…
skořice je na hubnutí zbytek je jenom obchodní tah
Tak tak, jde jen o reklamní chyták. Lidi teď zajímá efekt zelené kávy a tak výrobcům/prodejcům stačí nějakým způsobem zmást zákazníky, aby si myslel, že to je ta pravá zelená káva a hned jim příjmy porostou – viz další podobný „podvod“ – http://recenzezdarma.cz/green-coffee-recenze/
NEKUPOVAT-je to podraz,když koupíte,nezhubnete a pošlete reklamaci,na emailovou adresu,tak Vám napíšou,že máte raklamaci poslat do POLSKA do Varšavy a ještě chtějí vědět důvody a jaká se držela při používání tobolek držela dieta a potom teprve rozhodnou jestli Vám peníze vrátí nebo ne !!!!
Není úbytek vážila. Jsem 70 kg před a nyní. 73!!!!!!kde je účinek?!!!!! I stravu jsem změnila a p odle vašeho sdělení navrat Kč bez komentáře jen potvrzeni lékaře!!! Lékařka řekla ze jsem „náletela!!!! Dík za lez. Proc se platí za jedno baleni1980kc
Dobrý den,
pokud hledáte náhradu za kávu jako takovou, doporučuji vyzkoušet Maté (Yerba Maté – Cesmína paraguayská). Chuťově podobná jako zelený čaj, s povzbuzující účinky jako káva, ale nemá žádná negativa, která po kávě nastávají a navíc je velice zdravá pro organismus.
Neberte tento komentář jako reklamu, sám nejsem prodejce, nýbrž spotřebitel.
Jiří Mutina: muzu se zeptat jaka negativa ma dobre a spravne pripravena kava? :)
to admin: záleží na množství, které člověk vypije za jednotku času, také na stylu přípravy, jak píšete, atd. Kvalitní káva, stejně jako čaj, je takový malý rituál a přináší krásné chvíle. Někteří lidé však pijí kávu pouze z důvodu, že by bez ní nepřežili den. Chci říct, všeho s mírou, ale pokud se již člověk dostal do toho bezúnosného stavu, měl by zkusit závislost regulovat, nebo vyzkoušet něco jiného, náhradu.
Jelikož nejsem odborník, nebudu tady vypisovat negativa kávy, na internetu je již mnoho článků, jak spekulativních, tak různě doložených, ale máte určitě pravdu, že pokud dodržíte správnou přípravu a nejste nadměrný spotřebitel, tak se můžete těšit jen z pěkných výsledků.
jm: Dekuji za upresneni. Souhlasim se zaverecnymi slovy Vaseho komentare. :)
zdravá káva – protože patřím k těm „velko pijákům“ kávy, pátrala jsem po něčem zdravém – byť miluju kvalitní sypané čaje a maté je opravdu nakopávač, mě chybí chuť kávy – zatím jedinou náhražkou je původní melta našich babiček – pozor! to co prodávají v běžném obchodě je povětšinou napražené žito a řepa s trochou čekanky, kontrolujte si složení – zatím jako nejlepší po chuťové stránce se mi jeví ajurvédská káva, která je z téměř čisté čekanky – je v nich přídavek bylinek, ale já mezi jednotlivými druhy nepociťuji výrazný chuťový rozdíl.
zmodrala … asi to bude plíseň
Milí diskutující,
myslím,že,, Pipinka 11″,která živě diskutuje v diskuzích je dealerka,nebo člověk napojený na reklamu o prodeji kávy.Popisuje zde stejným slohovým stylem, jaký je použit u popisu reklamy na tento výrobek.Všimněte si jistých společných znaků.
Při Vašem rozhodování o koupi si všímejte počtu kladných a počtu záporných příspěvků.
V hlavním reklamním článku jsou pod tímto uvedené příspěvky fiktivních lidí.
Přemýšlejte než se rozhodnete kupovat tento produkt ,,NA HUBNUTÍ“.
zelenou kávu, o které je řeč (konkrétně zelenou kávu s vanilkou) piji už dva roky docela pravidelně. Četla jsem tu,že tobolky nefungují atd. – ale tahle zelená káva je instantní směs, která se zalije vodou a popíjí. Stojí do dvou stovek a udržuji si svou štíhlou postavu i přesto, že se cpu, jak mne napadne. Neberu ani žádné doplňky stravy na zvýšení imunity a zatím jsem nebyla nemocná. Jestli ale od zelené kávy čekáš, Ivano Havlová, že zhubneš pouhým pitím, tak to budeš zklamaná asi do konce života. Káva jen podporuje hubnutí…
pro JiříMutina: např podle čínské medicíny přináší káva do organismu jin, což pokud jste čllověk typicky jangový není problém, problém je když se pohybujete na jinové straně. Jin je filozofická kategorie čínské medicíny, jež není měřitelná žádnými současnými přístroji západní civilizace. Jedná se komplex dějů, které dohromady vytvářejí určitý obraz pasivity a nečinnosti člověka…. Nejjednodušší představou jin je voda, zatímco jang je oheň…. Dobrý základ je na http://www.patentnimedicina.cz
ja mam rad zelenou kavu tancuji a soulozim lepe
Pokud máte zkušenosti se zelenou kávou, můžete je prosím zaslat na web greenkava.cz? Díky moc.
S původním článkem podepsaným iniciálami J.B. chci vyjádřit naprostý souhlas. Sama jsem si koupila stejný sáček tzv. zelené kávy (ještě i v angličtině) a protože jsem neměla u sebe brýle na čtení, nemohla jsem si přečíst složení. Po příchodu domů jsem zjistila, že jsem zaplatila 185,- Kč za 5g čehosi, co se v naší zemi vyrábělo už od r. 1804 pod různými názvy – cikorka Melta apod., ale nikdy si žádný výrobce nedovolil užít v názvu výraz KÁVA, ale vždy „kávovinová náhražka“. Vztek mám pouze na sebe, ale přesto bych ráda podobnou sprostotu nějak zpražila (místo té kávy).
Také jsem si chtěla pořídit zelenou kávu,konkrétně „zelenou kávu se zázvorem“,ale také mám obavy aby nešlo o chyták a hlavním spalovačem nebyl jen zázvor,který jak je známo má příznivé účinky…zkoušel někdo?
Něco jako zelená káva neexistuje. Kupuju si čerstvě praženou kávu v obchodě s kávou v Čáslavi. Dám si denně či obden jedno presso a jsem v pohodě. Káva nejde na tloušťku, na tloušťku jde hlavně zajídání depresí jídlem a to ještě nezdravým. Lidi probuďte se, dejte si kvalitní kávu a buďte v pohodě.