Urnex »Grindz« — tablety na číštění kávomlýnků.

Kávomlýnek, Mazzer Mini, byl záměrně zaneřáděn pro účely experimentu. Na první fotografií vidíme díly MC.129 + MAZ.46, na druhé fotografií – MAZ.84 + MC.129.

Grindz je patentovaným vynálezem firmy Urnex, který byl uveden na trh v červnu roku 2005. Tento čistící prostředek je složen z přírodních, zdravotně nezávadných a chuťově neutrálních látek. Na omak a čuch, bych řekla, že je vyroben z nějaké směsi škrobu, mouky, části cereálii, kukuřice a nějakého lepidla. Tato směs nejvíce vyniká v čištění samotných ploch mlecích kamenů (a cest, kterými mletá káva putuje). Zbaví je zbytku kávových olejů, nepříjemného pachu (třeba když Vám někdo v mlýnku umele aromatizovanou kávu) a mastnoty. Na rozdíl od některých tvrzení ale není nijak výrazně efektivní v odstraňování »připečené« kávy z mlýnku.

Níže uvedená fotogralerie znázorňuje následující postup (který byl zvolen pro ukázku účinnosti prostředku):
– rozebrání mlýnku,
– špejlí odstraněná »připečená« káva,
– smontování zpět a umletí dávky Grindz,
– rozebrání,
– důkladné vykartáčování a vyluxování.

Jak je vidět, pokud už se někde káva v mlýnku uchytí – i po použití Grindz tam stále bude. Pokud chcete mít 100% jistotu čistoty mlýnku, nejlepší je skloubit důkladné manuální čištění a Grindz.

Ještě máme k testování připravené další dva odlišné čisticí prostředky od konkurence Urnexu. První je ve tvaru pískového cukru, a druhý jako malé půlcentimetrové granule.

Zdroje:
http://www.urnexbrand.com/products/Grindz_Grinder_Cleaner.aspx


Comments

2 komentáře: „Urnex »Grindz« — tablety na číštění kávomlýnků.“

  1. Prosím, zařaďte do testu taktéž cornflakes… tento tip z kávového fórumu Primacafe jsem už vyzkoušel, ale nemám srovnání s ostatními profi přípravky.

  2. Jaroslav Orlík

    Já čistím mlýnek dlouhá léta tak, že jej nejdřív obrátím, vysypu z něj zbytky, které tam zůstaly a pak v něm pomelu hrst rýže. Zase obrátím, vysypu, další hrst rýže, obrátím a vysypu, dále hrst levné kávy, pomelu, vysypu a hotovo. Takto postupuji jednou za měsíc, jednou za půl roku kameny rozeberu a vyčistím kartáčkem a pořádně vytřu. Nepotřebuji k tomu vůbec žádnou drahou chemii. Rýžová mouka na sebe, totiž, naváže veškeré případné nečistoty a oleje. V namleté rýži je to krásně vidět.