Jihlavanka espresso experiment.


jihlavanka2Často od známých a kamarádů slyším, že pro ně ani Jihlavanka není špatná a že tu kávu obecně beru nějak moc vážně. Rozhodl jsem se tedy zaexperimentovat a zkusit udělat espresso z té nejlevnější a nejpopulárnější kávy pro »českého turka« – ze »Staročeské směsi«.

Pro tyto účely jsem v Kauflandu, 4. 7. 2009 koupil 70 g balení za 14 Kč. Káva byla balena 21. 2. 2009 – tudíž je minimálně přes 4 měsíce stará. Řekl bych tedy, že docela dost, když přihlédnu k tomu, že jsem zvyklý pouze na kávu starou několik dnů po pražení, kterou kupuji přímo v pražírnách.

Po rozstřihnutí balíčku jsem zjistil, že káva na první přičichnutí až tak špatně nevoní – »Voní hezky« (i když má daleko třeba od takového etiopského Yirga Cheffe). Marketingové oddělení (například tady /PDF, 9.6 MB/ na stránce 42) společnosti Tchibo tvrdí:

Jihlavanka je nejoblíbenější kávou mezi českými a moravskými spotřebiteli. Lahodný šálek poctivé kávy Jihlavanka je vždy příjemným povzbuzením v každodenní činnosti, kdy si můžete vychutnat kouzlo okamžiku a ponořit se do světa chutí a vůní.

Tož pojďme se do toho kouzla ponořit hlouběji a seznámit se s ním…

jihlavanka3Jelikož si většinou dělám espresso doppio (50-60 ml) ze 14 gramů kávy, zkusím stejnou dávku i u tohoto pokusu s Jihlavankou. Použil jsem dvojitý »Ridgeless La Marzocco Style« košík, který váži 30 gramů. Pro první pokus jsem se rozhodl použít mletou kávu přímo ze sáčku (i když je evidentní, že její hrubost mletí není dostačující pro espresso). Po zarovnání a upěchování kávy a po vyrovnání teploty v kávovaru jsem spustil proces extrakce. Skleničku jsem položil na digitální váhu, abych mohl přesně sledovat, kolik kávy a za jakou dobu se vyextrahovalo.

1pokusJak jsem očekával, hrubost mletí »pro českého turka« způsobila velice rychlou extrakci – 74 ml za 11 vteřin. Chuťově nebyl nápoj překvapivě až tak hrozný – plochá chuť s velmi jemnou kyselostí. Horší to bylo ale s chuťovým ocasem, který se o slovo přihlásil po minutě. Výrazná dřevitá pachuť v ústech – asociativně se mi vybavila dubová kůra a zubařské křeslo – žádná stopa po kávě, spíše mi připadalo, že jsem vypil nějaký lékařský vývar z bylin.

Teď, abych se přiblížil kánonům na výrobu espressa, musím namlít mletou Jihlavanku ještě jemněji, abych docílil extrakce 50-60 ml během 25-28 vteřin.

4pokusPo několika pokusech a testech jsem našel správné nastavení hrubosti mletí na svém Mazzer Mini a na přiložené fotografii tedy mohu ukázat průběh výsledné extrakce. Extrakce probíhala 26 vteřin a za tu dobu vyteklo 62 ml nápoje. Nevypadá špatně, že?

jihlavanka4Jenže ouha – správný průběh extrakce zvýraznil všechny aspekty této kávy. Vůně dřeva, spálených sirek, zubařské ordinace a trocha melty. Chuť hořká, štiplavá na jazyku a na patře. Vychutnávat pití tohoto nápoje jsem opravdu nemol – pár doušků stačilo k tomu, abych se utvrdil v tom, že »tudy cesta nevede«. Jeden můj známý po dokončení mého experimentu dokonce prohlásil, že tato káva »se dělá ze žaludů« :). Co ale tomuto nápoji nelze upřít, je nezničitelná crema (pěna na povrchu) – i po 10 minutách nedoznala téměř žádných postřehnutelných změn.

Poznámka: Ano, chápu že toto je směs navržena speciálně pro »českého turka«. Vím, že v profesionálním espresso kávovaru bude vykazovat jiné chováni než například při french pressu (který by byl pro tento test asi vhodnější). Chtěl jsem pouze ukojit svoji zvědavost, která byla vyburcována všemi, kdo mi Jihlavanku doporučovali – »je dost dobrá, proč tu čerstvost kávy a její zdroj tolik řešíš, co je v tom za rozdíl?«.


16 komentářů: “Jihlavanka espresso experiment.”

  1. nejen ze zaludu, ale i z bukvic :)

    lehce otunena sirkama a prazenym obilim

  2. Ale ono se proti tomu těžko bojuje – dokonce jsem donutil jednoho milovníka Jihlavanky k srovnávacímu testu a ve chvíli, kdy vám řekne, že mu ty kafe přijdou stejný, tak balím krám a nechávám se upálit; neodvolal jsem, ale ani nepřesvědčil.

  3. Dnes jsme na návštěvě dostali Jihlavanku instantní. Dal jsem si do ní mléko a to se srazilo!! Nevěřil jsem svým očím.. Nejdříve padlo podezření na mléko – udělal jsem tedy experiment – do vařící vody jsem nalil to stejné mléko a – nic. Pak jsem přidal lžičku té báječné kávičky a ouha – mléko se srazilo! Tušíte, co se stalo? Ta káva musí být zkyslá, či čo?

  4. 2 Ric.hard: Dobry den. Neobvinovala bych Jihlavanku obecne, stat se to muze u jakekoliv kavy.

    Ve hre muze byt vice faktoru: znacka mleka (soyove je tomu vic nachylne), teplota vody a jeji tvrdost, kyselost kavy (pH) (ma vliv na srazivost mleka – http://jds.fass.org/cgi/reprint/23/5/405.pdf), rychlost pridavani mleka do kavy a postup pri tom.

    Hned bych tak tuto konkretni kavu nehanila. Pokud jinak chutna, tak zkuste jine postupy: jinou znacku/vyrobce mleka, pridavat kavu do mleka a ne mleko do kavy, trochu ohrat mleko predem, zkusit pouzivat jinou vodu. Snad neco z toho zabere :)

  5. Ahoj milovníci kávy,
    JIHLAVANKA je fenomenální úkaz na našem kávovém trhu.
    Podle obalu ani podle přiblblé reklamy bych si ji nikdy nekoupil,ale když nám v práci došla veškerá ostatní káva,sáhl jsem po jihlavance. Byla to nejběžněji používaná Standard směs v hnědovínové barvě.Tato měla navíc přetisklý modrý pruh s nápisem extra jemná. Když jsem ji otevřel,zarazila mě špičková vůně. Chuťově mne velmi zaujala a začal jsem se tedy zajímat o tuto značku více. Ještě jsem si ji koupil mnohokrát a vždy jsem byl spokojen,a to už tam ani nebyl modrý extrajemný nápis. V akci se dá běžně koupit 150 g.za 20,-kč. Jinak kolem 30ti. Vyzkoušel jsem i nějakou Exklusiv (i cenově dražší) řadu,ale ta mi nechutnala.
    Zůstal jsem tedy u vínové,která předčila i mou oblíbenou Dauwe Egberts-grand aroma. Ještě je dobré podotknout,že kávu dělám v italském moka strojku-taková ta konvička,kde profičí pára do horní nádobky. Všude jsem ji dokonce propagoval a skoro vynášel do nebes ( teda když člověk bere v potaz poměr cena-chuť ). Nedavno jsem si koupil ale tu samou v Hypernově,ale jako by mistři míchači tam nasypali úplně něco jiného – takový hnus jsem ještě nepil. To jen potvrzuje,že i když má něco stejný obal,náplň může být značně kolísavá-všiml jsem si toho i u cigaret.
    Takže možná to ještě zkusím dát Jihlavance ještě jednu šanci ( ale né v Hypernově-byla už přes půl roku stará a možná že sypou různé směsi dle cenového nátlaku řetězců ),protože mi opravdu moc chutnala. Jak je na některé kávě ,,Český turek´´,většinou je tam jen hnusná Robusta a nedá se to pít. Ještě můj tip-až půjdete do IKEA,v těch jejich potravinách mají dobré a levné kafe,dokonce i zrnkové a ještě je fair trade-zkuste !

  6. […] Moje cesta ke kávě První pokusy probíhaly asi v patnácti letech, kdy jsem doma kombinoval běžné kafe s kakaem a skořicí. Poměr se postupně zvyšoval ve prospěch kafe, až jsem si na jeho chuť zvykl. Záměrně říkám „kafe“, neboť se jednalo o běžný materiál, kterým zásobili naší domácnost pacienti zubařské ordinace, a to vpravdě bohatě. I tak se mi ale zdálo, že kafe není něco, na čem bych si měl někdy vyloženě pochutnat, ale nevěděl jsem čím to je. Zkusil jsem tedy na pár let i rozpustné (Ricoré od Nestlé, které je napůl ne-kafe), ale také se mi začalo zajídat. Espresso jsem v restauracích pil to velké české tak nějak z povinnosti, někdy bylo úplně hnusné, někdy snesitelné. Zlom nastal až s Cuketkovou osvětou, Jardou baristou z Doubleshotu (tehdy z LaBohéme Café) a akcemi Coffeeright. Věřte, že když párkrát ochutnáte výběrovou kávu připravenou správným způsobem, budete ochotní si připlatit pár kaček a zainvestovat dvě či tři minuty navíc do přípravy. Domnívám se, že není člověka, který by nemohl mít kávu rád. Je jen lidí, kteří mají vybrané chutě a natrefili bohužel zatím jen na Jihlavanku. […]

  7. Mám doma Jihlavanku v žltom obale – staročeská směs 250 g. Samozrejme som si ju kúpila kvôli cene, včera som si všimla v šálke čosi čo tam nepatrí – ťahala som z kávy niečo podobné hrubšej nepravidelnej niti, a pretože mi to pripomínalo červíka, kávu som prestala piť. Tie veci som položila na tanierik a po vyschnutí sa to dalo prstom rozdrobiť na prášok, čiže nebola to špina ale súčasť kávy. Je mi ľúto ale bojím sa už túto kávu piť, po celý svoj nie krátky život som sa s takým niečím ešte nestretla. Budem vďačná za vysvetlenie, čo to vlastne bolo.

  8. Ďakujem za odpoveď. Mám doma prístroj na prekvapkávanú kávu, neviem si na to navyknúť ale budem musieť. Teraz mám nový problém, po otvorení tejto stránky som automaticky prihlásená? Moje meno je v príslušnej kolónke a odhlásenie neviem nájť. Ďakujem za odpoveď.

  9. :o)) Stačí zakoupit kteroukoliv z českých zrnkových káv v běžném obchodě a prohlédnout/srovnat s kvalitní italskou zrnkovou kávou..I dítě pozná nevyrovnanou velikost zrn, jejich „ošklivost“ a výrazný podíl totálně spálených zrn (nelze kvalitně upražit ve velkém množství různě velká zrna). Když sečteme „fyziku“ a původ/odrůdu kávy, dostaneme to, na co jsou místní bolševici zvyklí a chválí si to – turka(Turek zvrací ;o). S kávou to má ale málo společného a ani mašina za půl mega z toho Kávu neudělá…tedy s výjimkou kvalitní pěny (může být :o))

  10. »Tajné informace?

    U některých firem je cítit, že o tomto tématu se baví jen velmi nerady. Když chtěl týdeník Ekonom od koncernu Tchibo informaci o aktuálním místě výroby kávy Jihlavanka, nejprodávanější kávy na našem trhu (která se kdysi skutečně pražila v Jihlavě, ale v roce 2005 se výroba přestěhovala do Vídně), odpověď nedostal.

    »Výrobní závody máme ve více zemích, ale konkrétní místa nesdělujeme,« uvedla PR manažerka české pobočky Tchibo Eva Kadlecová.«

    Zdroj: http://ekonom.ihned.cz/c1-48983260-sedlcansky-pepa-z-polska-jihlavanka-z-vidne-ceske-znacky-skoncily-v-emigraci

  11. No vy jste mi teda kafaři.Hned v této diskuzi, mě zarazilo, že si někdo vůbec kupuje instantní kafe a ještě si do toho dá mléko, nebo vůbec do pressa dávat si mléko? to je znehodnocení celé kávy, jako takové.To jen mi češi všehoznalí a všudepřítomni, si znehodnocujem presso mlékem, smetanou a ještě hůř, sypanou smetanou do kávy. a abs toho nebylo málo, přidáme cujr a skořici.To pak už není kafe,ale paskvil.Jenomže, tohle je pouze můj úsudek.Já totiž miluji presso a k tomu tatru + cukříček :)

  12. Vždyť je to nejlevnější robusta, co existuje. Jak můžete porovnávat JIHLAVANKU S UVEDENOU ETIOPIÍ? Navíc na turka se praží jinak, než na espresso. Ale že je to hnůj, o tom nepochybuji. Já bych to do huby nevzal.