Káva odvodňuje? Je kofein silné diuretikum? Ne, a nikoliv.


Bylo by hezké, kdyby lidi přestali šířit mýtus že káva odvodňuje, a že je životně důležité se po ní napít vody. Víte, že voda, která se v dobrých kavárnách dává ke kávě, slouží jen k tomu, aby si zákazník pročistil chuťové pohárky? Nedává se totíž proto, že by se obsluha bála následně okamžité mumifikace zákazníků. :)

Stále ale tento přežitý mýtus potkáváme. Poslední dobou, například, v reklamě na Ondrášovku, kde známá zpěvačka nám sděluje že: »Po náročném pracovním dni si ráda dopřeji šálek kávy. Každá káva ale způsobuje odvodnění, a znamená vnik do Vašeho pitného režimu (…)«. Do toho ještě dramatický záběr na rozbíjející se skleničku…

Toto považuji za naprostý blábol a nezodpovědné chování tvůrců kampaně, a páni »kreativci z reklamky« by se měli chytit za nos. Co takhle si nejdříve ověřovat fakta?

Například, v letech 2002 a 2005, Lawrence E. Armstrong z Univerzity v Connecticutu[7], opublikoval výsledky svých bádání v této oblasti (dole je uvádím v originálním znění). Potvrdil tak, že nedochází ke změně iontů ve vnitřním prostředí[1] a že odvodňující účinky přiměřeného pití kofeinových nápojů/kávy jsou stejné jako u vody[2].

IJSNEM Volume 15, Issue 3, June. Original Research Fluid, Electrolyte, and Renal Indices of Hydration During 11 Days of Controlled Caffeine Consumption
This investigation determined if 3 levels of controlled caffeine consumption affected fluid-electrolyte balance and renal function differently. Healthy males (mean ± standard deviation; age, 21.6 ± 3.3 y) consumed 3 mg caffeine · kg-1 · d-1 on days 1 to 6 (equilibration phase). On days 7 to 11 (treatment phase), subjects consumed either 0 mg (C0; placebo; n = 20), 3 mg (C3; n = 20), or 6 mg (C6; n = 19) caffeine · kg-1 · d-1 in capsules, with no other dietary caffeine intake. The following variables were unaffected (P > 0.05) by different caffeine doses on days 1, 3, 6, 9, and 11 and were within normal clinical ranges: body mass, urine osmolality, urine specific gravity, urine color, 24-h urine volume, 24-h Na+ and K+ excretion, 24-h creatinine, blood urea nitrogen, serum Na+ and K+, serum osmolality, hematocrit, and total plasma protein. Therefore, C0, C3, and C6 exhibited no evidence of hypohydration. These findings question the widely accepted notion that caffeine consumption acts chronically as a diuretic.
Authors: Lawrence E. Armstrong, Amy C. Pumerantz, Melissa Roti, Daniel A. Judelson, Greig Watson, Joao C. Dias, Bulent Sökmen, Douglas J. Casa, Carl M. Maresh, Harris R. Lieberman, Mark Kellogg.[1]

IJSNEM Volume 12, Issue 2, June. Original Research Caffeine, Body Fluid-Electrolyte Balance, and Exercise Performance
Recreational enthusiasts and athletes often are advised to abstain from consuming caffeinated beverages (CB). The dual purposes of this review are to (a) critique controlled investigations regarding the effects of caffeine on dehydration and exercise performance, and (b) ascertain whether abstaining from CB is scientifically and physiologically justifiable. The literature indicates that caffeine consumption stimulates a mild diuresis similar to water, but there is no evidence of a fluid-electrolyte imbalance that is detrimental to exercise performance or health. Investigations comparing caffeine (100Ð680 mg) to water or placebo seldom found a statistical difference in urine volume. In the 10 studies reviewed, consumption of a CB resulted in 0Ð84% retention of the initial volume ingested, whereas consumption of water resulted in 0Ð81% retention. Further, tolerance to caffeine reduces the likelihood that a detrimental fluid-electrolyte imbalance will occur. The scientific literature suggests that athletes and recreational enthusiasts will not incur detrimental fluid-electrolyte imbalances if they consume CB in moderation and eat a typical U.S. diet. Sedentary members of the general public should be at less risk than athletes because their fluid losses via sweating are smaller.
Authors: Lawrence E. Armstrong.[2]

Dále se můžeme opřít o vyjádření (taktéž jej uvádím níže v originálním znění) odborníků ze známé americké Mayo kliniky, kteří poznamenávají, že kofeinové nápoje hydratují/zavodňují stejně jako voda, ale že se nedoporučuje konzumovat víc než 5-7 šálků kávy denně.

Question: Caffeine: Is it dehydrating or not? I’ve been seeing ads that say cola and coffee drinks hydrate you as well as water does. Is this true?
Answer from Katherine Zeratsky, R.D., L.D.: It is true. Researchers used to believe that caffeinated drinks had a diuretic effect. This means that you would urinate more after drinking them, which could increase your risk of becoming dehydrated. Recent research shows that this is not true and that caffeine has a diuretic effect only if you consume large amounts of it — more than 500 to 600 milligrams (the equivalent of 5 to 7 cups of coffee) a day. (…)

A do třetice se podíváme na výzkum Mindy L. Millard-Stafford, který potvrzuje, že není žádný rozdíl ve vylučování tekutin mezi konzumenty kofeinových a nekofeinových nápojů.

IJSNEM Volume 17, Issue 2, April. Original Research Hydration During Exercise in Warm, Humid Conditions: Effect of a Caffeinated Sports Drink
Caffeine is regarded as a diuretic despite evidence that hydration is not impaired with habitual ingestion. The purpose of this study was to determine whether a caffeinated sports drink impairs fluid delivery and hydration during exercise in warm, humid conditions (28.5 °C, 60% relative humidity). Sixteen cyclists completed 3 trials: placebo (P), carbohydrate-electrolyte (CE), and caffeinated (195 mg/L) sports drink (CAF+CE). Subjects cycled for 120 min at 60–75%VO2max followed by 15 min of maximal-effort cycling. Heart rate and rectal temperature were similar until the final 15 min, when these responses and exercise intensity were higher with CAF+CE than with CE and P. Sweat rate, urine output, plasma-volume losses, serum electrolytes, and blood deuterium-oxide accumulation were not different. Serum osmolality was higher with CAF+CE vs. P but not CE. The authors conclude that CAF+CE appears as rapidly in blood as CE and maintains hydration and sustains cardiovascular and thermoregulatory function as well as CE during exercise in a warm, humid environment.
Authors: Mindy L. Millard-Stafford, Kirk J. Cureton, Jonathan E. Wingo, Jennifer L. Trilk, Gordon L. Warren, Maxime Buyckx.[3]

Pokud Vás toto téma zajímá hlouběji, můžete pokračovat v četbě tady[4]. Mezitím ale, přestaňme, už konečně kávu démonizovat a nechme se radši plně unášet jejím aroma a chutí bez jakýchkoliv negativních myšlenek.

Zdroje:
1 http://journals.humankinetics.com/ijsnem-back-issues/IJSNEMVolume15Issue3June/FluidElectrolyteandRenalIndicesofHydrationDuring11DaysofControlledCaffeineConsumption
2 http://journals.humankinetics.com/ijsnem-back-issues/ijsnemVolume12Issue2June/CaffeineBodyFluidElectrolyteBalanceandExercisePerformance
3 http://journals.humankinetics.com/ijsnem-back-issues/IJSNEMVolume17Issue2April/HydrationDuringExerciseinWarmHumidConditionsEffectofaCaffeinatedSportsDrink
4 http://journals.humankinetics.com/journal-search?filter=&orderBy=&letter=caffeine&journalCheckList=&channelcode=0&startRow=1
5 http://journalseek.net/cgi-bin/journalseek/journalsearch.cgi?field=issn&query=1526-484X
6 http://www.mayoclinic.com/health/caffeinated-drinks/AN01661
7 http://www.education.uconn.edu/
8 http://advance.uconn.edu/2002/020722/02072207.htm
9 http://www.youtube.com/watch?&v=LHtFawpTmGI
10 http://jaknakavu.eu/wp-content/2013/06/Ondrášovka-pitný-režim-s-Lucií-Bílou_-Káva-odvodnění.flv
11 http://www.medicabaze.cz/?&sec=term_detail&termId=3029&tname=Diuretika
12 http://cs.wikipedia.org/wiki/Diuretikum

Fotografie:
13 mikebaird http://www.flickr.com/photos/72825507@N00/2087879492/


10 komentářů: “Káva odvodňuje? Je kofein silné diuretikum? Ne, a nikoliv.”

  1. Tak to prosím vysvětlete mému močovému měchýři :-) Jelikož tyhle výzkumy nečetl, tak se mu po kávě vždycky chce…

  2. tlamiczka: Tak kava zlepsuje peristaltiku strev, pak ve hre muze byt psychologicky prvek, pak kava JE tekutina (a po jakekoliv tekutine se mocovy mechyr drive nebo pozdeji ozve), anebo si davate vysoce kofeinizovane kavy a mate soucasne prilisnou precitlivelost na kofein? :) Ale to stejne by nemuselo znamenat odvodneni ve vetsim meritku, proste probehla vymena tekutin, ktera by nastala i po vypiti vody.

  3. skyba: ano, jenze takova dvojita ristretta Vam standardne skoro nikde v CR nepripravi. :-) Obycejne kavove napoje co si lidi delaji sami, nebo konzumuji v restoskach/“kavarnach“/pizzerkach, toho kofeinu obsahuji znatelne mene. A vyraznejsi diureticky ucinek se dostavuje az je toho kofeinu vic nez uvedene mnozstvi (600-1000 mg viz http://jaknakavu.eu/prispevky/espresso/kofein-jeho-mnozstvi-v-napojich-a-pusobeni-na-cloveka/ kde se o tom primo i zminuji). Taktez nesmime zapominat na „polocas rozpadu“ kofeinu v tele. :)

    Bavime se o nekolika salcich kavy denne, a o tom ze to neni tak silne odvodnujici, jak si nekteri mysli. Ten prispevek hlavne bere v potaz pripady kdy clovek se napije kavy, a pak se boji ze se kvuli tomu odvodni.

    Pozor: Netvrdim ze kofein nema zadne diureticke ucinky, jen poukazuji na to, ze, v obvyklych pro konzumenta davkach, nema silne diureticke ucinky.

  4. Zdravím,
    Za mě:
    1) kafe a kofein mají močopudný /diuretický/ efekt, dalo by se proto snad říci, že odvodňuje (viz odkazy)
    2) souhlasím, že kafe není silné diuretikum a zmůže se jen na časnější nucení na močení po jeho vypití, pokud člověk přijímá jiné tekutiny, nedehydratuje
    3) jsem pro připomínat, že kafe má močopudný efekt – jsou lidé, které za den vypijí 8 kafí a nic jiného – u nich by další tekutiny byly fajn, ne?

    1. Davis JO, Shock NW. THE EFFECT OF THEOPHYLLINE ETHYLENE DIAMINE ON RENAL FUNCTION IN CONTROL SUBJECTS AND IN PATIENTS WITH CONGESTIVE HEART FAILURE 1. J Clin Invest 1949;28(6 Pt 2):1459–68.
    2. Caffeine-Induced Diuresis and Atrial Natriuretic Peptides : Journal of Cardiovascular Pharmacology [Internet]. [cited 2014 Jan 27];Available from: http://journals.lww.com/cardiovascularpharm/Fulltext/1990/05000/Caffeine_Induced_Diuresis_and_Atrial_Natriuretic.1.aspx

  5. Ale pak přiznáváte, že káva odvodňuje, a to v rozporu s těmi studiemi. Mimochodem, hledal jste i studie s opačným tvrzením, nebo jste se pouze soustředil na vyvrácení „mýtu“?

  6. Dát si „dvojitou kávu“ není nic výjimečného. A ne každý, zvláště ženy ne, váží průměrných 70 nebo 80 kg. Mohli bychom i připustit, že u žen ty případné diuretické účinky budou někde jinde. Mnó, ale proč hned takové hnidopišství.

  7. V té první studii, kolik bylo těch mužů, proč byli jen mladí?

  8. včera u karuze rikal prof. pirk ze kava odvodnuje.. omlouvam se ale tomu verim vic nez vašemu clanku..