Níže uvedená interaktivní mapa chartsbin.com ukazuje průměrnou spotřebu kávy v kilogramech, spotřebované každoročně každou osobou v dané zemi nebo regionu. Aktuální světová spotřeba kávy činí celkem 1,3 kg na osobu za rok (7.358.897 tun).

Spotřeba kávy na jednoho obyvatele je průměrná hmotnost kávy v kilogramech, spotřebované každoročně každou osobou v dané zemi nebo regionu. Váha kávy je uvedena ve stavu zelených kávových bobů (GBE – green bean equivalent), kde 1,19 kg zelených kávových bobů = 1 kg pražené kávy.

Světová spotřeba pokračovala v rostoucím trendu i přes hospodářský pokles, a byla odhadnuta na zhruba 130 milionů žoků (1 žok/pytel = 60 kilogramů) v roce 2008–2009. V období 2007–2008 to činilo 127,2 milionů pytlů. Tento nárůst lze přičíst především domácí spotřebě v exportních zemích, které představují zhruba 28 % celkové poptávky (údaje za rok 2009, ICO)[5].

 

Když přepočítáme 4 kg kávy – která vychází na průměrného Čecha – na praženou kávu (nezapomeňte že tady, v těchto statistikách se všude hovoří o zelené kávě), vychází to na 3.361 kg. Toto množství je dostačující na přípravu: 480 espress, nebo 240 dvojitých espress či dvojitých ristrett, nebo 420 šálků french pressu. Piccolo, český turek, velké presso ani malé pressíčko, se z toho, samozřejmě, neudělá žádné! :-)

Níže uvádím celou tabulku, kde jsou státy seřazeny od největších pijáků po nejmenší. Vidíme například, že průměrný Fin za rok vypije dvakrát tolik kávy co Ital a třikrát tolik kávy co Čech. Ale to zase Finům vracíme v pivu – našich 158.6 litrů proti jejich »směšným« 85 litrům[6]. :-)

[A] – (v tunách), [B] – (kg na osobu za rok).

CountryPoslední
údaje[A]
Poslední
údaje[B]
2007[A]2007[B]2005[A]2005[B]
       
Finland63,4141263,4141266,13412.6
Norway46,2859.946,2859.944,6059.6
Iceland2,6799002,9219.9
Denmark47,5928.747,5928.747,6738.8
Netherlands137,5258.4137,5258.4115,6167.1
Sweden74,6588.274,6588.270,1907.8
Switzerland58,8397.958,8397.964,4198.7
Belgium/Luxembourg74,0146.874,0146.874,8466.9
Aruba7056.8006346.2
Canada212,0776.5212,0776.5167,6625.2
Germany531,8806.4531,8806.4501,5876.1
Bosnia and Herzegovina23,9686.10021,5415.5
Austria50,8996.150,8996.146,2645.6
Italy349,1175.9349,1175.9333,6505.7
Slovenia11,6985.811,6985.810,8885.4
Brazil1,086,0005.61,026,0005.3930,0005
Greece60,8765.560,8765.552,2074.7
France330,6385.4330,6385.4281,1854.6
Croatia23,1805.123,1805.122,4254.9
Cyprus4,1844.94,1844.94,2395.1
Lebanon19,5024.80019,3524.8
Spain201,2714.5201,2714.5174,1834
Estonia6,0684.56,0684.58,6806.5
Portugal45,5324.345,5324.343,4544.1
United States1,290,7204.21,290,7204.21,235,3734.1
Macedonia, FYR8,4814.28,4814.28,0844
Lithuania13,8054.113,8054.111,6053.4
Slovakia21,380421,380417,5943.3
Czech Republic40,738440,738439,3883.9
Brunei Darussalam1,5444001,2673.4
Honduras27,6003.927,6003.913,8002
Israel25,7823.80024,0783.6
Costa Rica16,9203.816,9203.821,4805
New Zealand15,3403.715,3403.714,2613.5
Serbia and Montenegro36,8273.536,8273.539,0383.7
Ireland14,9903.514,9903.513,2543.2
Algeria118,1013.5118,1013.5113,4973.5
Latvia7,8513.47,8513.48,6533.8
Gibraltar993.400622.1
Japan419,9253.3419,9253.3440,6973.4
Bermuda2143.3001973.1
Netherlands Antilles6033.2003672
Hungary31,0323.131,0323.134,1943.4
Australia61,878361,878362,3673.1
Bulgaria21,8382.921,8382.925,8013.3
United Kingdom167,5002.8167,5002.8152,8852.5
Poland91,8472.491,8472.4136,0463.6
Romania49,4142.349,4142.351,4242.4
Malta9542.39542.39772.4
Dominican Rep22,6802.322,6802.322,6802.4
Qatar1,8792.21,8792.21,8842.4
Haiti20,4002.120,4002.120,4002.2
Nicaragua11,400211,400211,4002.1
Jordan10,6921.9009,2101.7
El Salvador13,3201.913,3201.912,1801.8
Korea, Rep85,4871.885,4871.883,6461.7
Colombia84,0001.884,0001.884,0001.9
Russian Federation243,2991.7243,2991.7192,7481.3
Venezuela45,6001.645,6001.642,6001.6
Saudi Arabia38,3831.60035,6541.5
Kuwait4,3621.6005,0591.9
Albania5,0981.6003,3621.1
Ukraine63,4061.463,4061.461,4721.3
Madagascar28,0201.428,0201.428,0201.5
Lao People’s Dem Rep8,4001.48,4001.48,4001.5
Armenia4,1171.4006,5682.2
Guatemala18,0001.318,0001.318,0001.4
Georgia5,9401.3006,2971.4
Ethiopia109,9801.3109,9801.3109,9801.4
Panama4,0201.24,0201.24,0201.2
Mexico132,0001.2132,0001.2103,5001
Cuba13,2001.213,4401.213,4401.2
Cape Verde6271.2006071.2
Tunisia10,8471.10011,6791.2
Hong Kong8,1551.18,1551.16,3050.9
Gambia1,8041.1009920.6
Solomon Islands4801005561.2
Oman2,4661003,9721.6
Kiribati90100881
Côte d’Ivoire19,020119,020119,0201
Barbados2821002951
Argentina38,603138,603135,3890.9
Uruguay2,9050.9003,1871
Suriname4050.9004591
Morocco27,8040.927,8040.923,2970.8
Malaysia24,0830.924,0830.900
Puerto Rico3,0380.8006,4821.6
Chile13,6800.813,6800.811,5000.7
Cayman Islands360.800380.8
Bahamas2580.8002710.8
Viet Nam60,0000.760,0000.730,0000.4
Syrian Arab Rep14,3870.70024,1491.3
St. Lucia1130.7001400.9
Philippines63,6000.763,6000.755,0200.7
Ecuador9,0000.79,0000.79,0000.7
Belize2030.700390.1
Tonga640.600430.4
Sudan24,1980.60023,8990.6
Cook Islands90.60070.5
Botswana1,0690.6002,0571.1
Belarus5,3660.60011,3981.2
Thailand30,0000.530,0000.530,0000.5
Swaziland5700.5008510.8
Indonesia120,0000.5120,0000.5120,0000.5
Bahrain4000.5004600.6
Turkey26,9000.426,9000.427,8500.4
South Africa19,7330.419,7330.426,1850.5
Moldova, Rep1,5000.41,5000.46750.2
Bolivia3,6000.43,6000.43,6000.4
Antigua and Barbuda360.400380.5
Yemen7,8000.37,8000.38,2800.4
Vanuatu590.300660.3
Uganda8,4000.38,4000.38,1000.3
Saint Kitts and Nevis130.300110.2
Mongolia8410.3009530.4
Mauritius4170.34170.34180.3
Libyan Arab Jamahiriya1,6290.3002,4960.4
Kazakhstan4,0800.3003,8240.3
Guinea3,0000.33,0000.33,0000.3
Djibouti2790.30000
Central African Rep1,1400.31,1400.31,1400.3
St. Vincent & Grenadines180.200180.2
Peru6,6000.26,6000.29,0000.3
Paraguay1,2000.21,2000.21,2000.2
Niger2,2600.2004140
Jamaica5400.25400.25400.2
Grenada170.200120.1
Dominica150.200440.7
Congo, Dem Rep12,0000.212,0000.212,0000.2
Cameroon4,1400.24,1400.24,1400.2
Tanzania2,8200.12,8200.12,8200.1
Sri Lanka1,8000.11,8000.11,8000.1
Sierra Leone3000.13000.13000.1
Senegal1,4750.1001,9480.2
Namibia1440.100910
Mauritania2510.1002600.1
Liberia3000.13000.13000.1
Lesotho2100.1002100.1
Kenya3,0000.13,0000.13,0000.1
Iran, Islamic Rep4,1660.1002,5810
India85,8000.185,8000.180,2200.1
Fiji1060.1003720.4
Egypt8,9470.18,9470.17,5230.1
Burkina Faso9900.1001,0280.1
Angola1,8000.11,8000.19000.1
Zimbabwe240024002400
Zambia600600600
United Arab Emirates16,31900
U.S.S.R. (former)000
Trinidad and Tobago00008400.6
Togo120012001200
Taiwan19,37419,37419,224
Somalia6500060
Singapore000000
Seychelles0000410.5
Sao Tome & Principe303010
Samoa800080
Rwanda600600600
Papua New Guinea120012001200
Pakistan4800005200
Nigeria2,40002,40002,4000
Nepal480003040
Myanmar400040
Mozambique6590006910
Mali1500001360
Malawi600600600
Macau1,3431,3431,066
Korea, Dem People’s Rep5460008360
Iraq2210005000
Guyana000000
Guinea-Bissau73000100
Ghana00001200
Gabon000000
Equatorial Guinea000000
Congo180018001800
Comoros000000
China914091404,5770
Chad2100002100
Cambodia5940009520.1
Burundi120012001200
British Virgin Islands100010
Benin000000
Bangladesh2540002600
Azerbaijan980001,1680.1
Afghanistan2650001740

Zdroje:
1 http://chartsbin.com/view/581
2 http://www.geekosystem.com/coffee-consumption-worldwide-map/
3 http://earthtrends.wri.org/searchable_db/index.php?theme=6&variable_ID=1677&action=select_countries
4 http://earthtrends.wri.org/text/energy-resources/variable-1677.html
5 International Coffee Organization (ICO). 2009. Historical Coffee Statistics. London: ICO. Available online at: http://www.ico.org/historical.asp.
6 http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_beer_consumption_per_capita