Moderní novináři okouzlí svojí snahou i nedokonalou přípravou.


Dnes na serveru novinky.cz vyšlo pojednání Moderní kávovary okouzlí designem i dokonalou přípravou espressa. Záslužný počin o přiblížení šíře nabídky strojů na trhu, který ale pokulhává v objasnění některých zásadních věcí, co se kvality výsledného nápoje týče.

Kávoví znalci v textu zajisté najdou spoustu věcí které by tam vůbec nedávali, anebo by je popsali jinak – méně superlativně a nadsazeně. Co třeba »(…) dokonalou přípravou espressa« hned v titulku pojednání? Taktéž škoda že fotografie strojů jsou zpřeházené a nenachází se v odstavcích ke kterým patří – to může zmást čtenáře.

Neodpustím si ale několik komentářů.

»Nejdůležitějším parametrem, který bychom měli zjišťovat, je tlak. A ten by měl být 15 barů. To je maximální tlak, který stroj dokáže vyvinout. I když obvykle je seřízen na 9 barů. A to platí i pro profesionální stroje, které se používají v kavárnách.«

To mi tak trochu připomíná honbu za megapixely v digitálních fotoaparátech. Jak je ale známo, »více« se nerovná »lépe« – 9 barů mi bohatě stačí, děkuji. :-)

»Samotnou kvalitu espressa ukáže pěna. Ta se odvíjí od hrubosti mletí kávy.«

Především nejvíce záleží na čerstvosti kávy a jejím druhu (arabika, robusta) – teprve poté vstupuje do rovnice hrubost mletí. Nemluvě o přetlakovaných košících které pomocí fíglu (1 milimetrová dírka) nutí kávu »pěnit«. A kvalitu espressa, podle mého názoru, ukazuje především chuť – a ne visuální charakteristiky nápoje. Jistěže, oříšková kréma s tygřím vzorem slibuje v 90 % skvělý prožitek – ale zaleží také na použité konkrétní kávě (zda Vám chutná), a zda nebyla spálena během extrakce.

»Do hrnku, nebo do nerezové konvičky nalijeme trochu mléka. Může být studené nebo ohřáté, ale ne víc než 70 °.«

No spíše bych to viděla na to »studené«. Chápu že se asi jedná o překlep – do 70 (radši 65) stupňů Celsia by se to mělo »šlehat«.

Já osobně jsem ráda za jakékoliv zviditelnění kávové tematiky, a jsem zvědava co přinese diskuze na Novinkách. Jedině doufám že si příště autorka lépe opatří fakta (nebo dá text ke korektuře nějakému kávovému znalci) a čtenáři budou v některých věcech přesněji informováni.

Zdroje:
http://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/184798-moderni-kavovary-okouzli-designem-i-dokonalou-pripravou-espressa.html


6 komentářů: “Moderní novináři okouzlí svojí snahou i nedokonalou přípravou.”

  1. Sak co by se od novinek.cz dalo cekat lepsiho:-) pouze povrchne informuji a na posudky odborniku se jim nechce vynakladat penize. Asi si mysli, ze dnesni spolecnost se hloubeji o podobna temata nezajima. Narazili:)

  2. Podle mě to píšou správně. Kompresor má hrubý tlak 15 barů, ale díky únikům energie při presování se to srazí na těch cca 9 barů.

  3. On to celkově byl dost mizerný článek…

    a proto: „S pitím kávy neotálíme! Aromatické látky jsou totiž těkavé. Asi po hodině už v tmavé vodě nebudou.“ :o)

  4. to Trick: 15bar (18bar) je maximálny tlak čerpadla (mám na mysli malé vibračné čerpadlo pre domáce kávovary). Maximálny tlak však čerpadlo dodá pri nulovom prietoku, so zvyšujúcim prietokom tlak klesá.
    Na 9bar tlak zrazí pretlakový ventil (OPV), nie „úniky energie pri presování“. Prakticky žiadny LACNÝ domáci kávovar však tento ventil nemá, a ak náhodou má, tak nastavený na tlak vyšší (napr. Gaggia 11bar) kvôli možnosti použitia E.S.E. podov.

    Čo sa týka pôvodnej formulácie v článku, je to skôr pomôcka pre absolútnych laikov. A keďže asi na žiadnom domácom kávovare nie je uvedené 9bar, 11bar (výrobcovia bohužial kvôli marketingu udávajú vždy maximálny tlak čerpadla, preto tých 15, 16 alebo 18bar), v preklade to vlastne znamená 15bar = kávovar s čerpadlom, 3,5bar = bez čerpadla.
    Laikovi to na základné zorientovanie stačí a odborník nebude hľadať informácie na novinky.cz.

  5. Můžete mi poradit jaký pákový stroj na výrobu kávy pro domácnost je nejlepší. Klára Veselá doporučuje Cetler. Nevím jaký vybrat.
    Díky za info
    Vláďa